SağlıkBesinler cinsel sağlığı etkiliyor

Besinler cinsel sağlığı etkiliyor

Paylaş
Besinler cinsel sağlığı etkiliyor

Beslenme tarzının cinsel sağlık üzerinde rol oynadığını belirten Diyetisyen Gizem Şeber, bazı besinlerin cinsel enerjiyi arttırdığını vurguladı, “Libidoyu artırmanın yolu testosteron seviyesini yükselten gıdalara günlük beslenmede yer vermekten geçiyor” dedi

Sağlıklı bir vücuda sahip olmada ve diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol, kanser gibi birçok hastalıktan korunmada beslenmenin ne kadar önemli olduğunun bilindiğini belirten Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber, beslenme alışkanlıklarının cinsel sağlık üzerinde de etkili olduğunu söyledi. Bazı besinlerin libidoyu arttırdığını belirten Şeber “Libido artırıcı besinleri 2-4 hafta arasında düzenli tüketmenin özellikle kadınlarda cinsel isteği artırıcı yönde sonuç verdiği biliniyor” dedi.

Haberin Devamı

“Libidoyu arttırmanın yolu ise testosteron seviyesini artıran besinlere günlük beslenme düzeninde yer açmaktan geçiyor” diyen Şeber, libidoyu artırmaya yardımcı beslenme önerilerini şöyle sıraladı:

Proteini eksik bırakmayın: Proteinin libido üzerindeki olumlu etkilerine dair araştırmalar devam etse de günlük aldığımız kalorinin en az %25’inin proteinden sağlanması gerekiyor. Bu da günde en az 100 gram et veya tavuk veya balık ve 1-2 bardak süt ürünü tüketmek ile sağlanabilir. Yani libidonuzu artırmak istiyorsanız günde en az 3 köfte kadar et, tavuk veya balık ve 400 gram kadar süt, yoğurt veya ayran tüketmeniz gerekiyor.

Çinko: Çinkonun yeterli alımının cinsel sağlık açısından çok önemli olduğu biliniyor. Testosteronu östrojene çeviren enzimin işlevini azaltan bu mineral en çok peynir, yumurta sarısı, balık, ayçekirdeği ve diğer kuruyemişler, tavuk ve yulaf, çavdar, tam buğday gibi tam tahıllarda bulunuyor.

Haberin Devamı

Magnezyum: Bu mineral serbest testosteronu bağlayan hormonun etkisini azaltmakta etkili. Kuruyemişler, soya fasulyesi, tam tahıllar magnezyumun zengin kaynakları olmakla birlikte; kakao, muz, avokado, peynir, yumurta, patateste de magnezyum minerali yer alıyor.

Balık ve balık yağı: Beyinden dopamin salgısının artmasının özellikle kadınlarda cinsel isteği artırabileceğine dair çalışmalar var. Bunların ışığında dopamin salgısını artıran balık yağının cinsel sağlık için önemli yeri olduğu ortaya çıkıyor. Haftada 2-3 kez ızgara veya fırında balık tüketmek, libidoya yardımcı. Balık tüketemeyen kişiler ise doktora danışarak omega-3 desteği alabilirler.

Şekerli besinleri tüketmeyin: Şekerli besinler genelde seratonin seviyesinin birden artmasına neden olabiliyor. Yüksek seratonin seviyeleri ise düşük libido ile ilişkilendiriliyor. Beyaz şeker içeren besinleri beslenmenizde limitlemeye çalışın.

Trans yağ asitlerinden kaçının: Sağlık üzerinde olumsuz etkileri saymakla bitmeyen trans yağ asitlerinin libidoyu da azalttığı düşünülüyor. Bu nedenle işlenmiş gıdalar konusunda dikkatli olmalısınız. Paket ürünlerin etiket bilgilerini kontrol ederek trans yağ asidi içerip içermediğini öğrenebilirsiniz.

Haberin Devamı