Çocuk Sağlığı Endonezya'da çocuk ölümleri artıyor! İlaçlara karışan madde akut böbrek yetmezliğine yol açıyor

Endonezya'da çocuk ölümleri artıyor! İlaçlara karışan madde akut böbrek yetmezliğine yol açıyor

Paylaş
Endonezya'da çocuk ölümleri artıyor! İlaçlara karışan madde akut böbrek yetmezliğine yol açıyor

Endonezya'da bazı şuruplardaki maddelere bağlı akut böbrek yetmezliği nedeniyle yaşanan can kaybı artıyor. Endonezya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, akut böbrek yetmezliğinden hayatını kaybeden çocuk sayıs 157'ye yükseldi. Endonezya'da geçici olarak tüm şurupların ve sıvı ilaçların satış ve reçete edilmesi yasaklandı. Çocukların kanında inanılmaz bir madde tespit edildi!

Endonezya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, akut böbrek yetmezliğinden hayatını kaybeden çocuk sayısının 157'ye yükseldiği belirtildi. Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Mohammad Syahril, vaka sayısının pazartesiden beri 251'den 269'a yükseldiğini ve 73 hastanın tedavisinin sürdüğünü ifade etti.

Haberin Devamı

Son verilere göre hastalığın 27 eyalette tespit edildiğini sözlerine ekleyen Syahril, "En çok vaka 57 ile Jakarta'da bulunuyor. Jakarta'yı 38 vala ile Batı Java, 30 vaka ile Aceh ve daha sora Doğu Java, Batı Sumatra, Bali ve Banten takip ediyor" dedi.

ŞURUPLARDAKİ MADDELER TESPİT EDİLMİŞTİ

Endonezya Sağlık Bakanı Budi Gunadi Sadikin, laboratuvar testlerine göre çocukların kanında dietilen glikol ve etilen glikol maddeleri tespit edildiğini belirterek, "Hayatını kaybeden 11 çocuktan 7'sinde etilen glikol, dietilen glikol ve etilen glikol butil eter maddelerine rastlandı. Akut böbrek yetmezliğinin bu maddelerden kaynaklandığı doğrulandı" demişti.

Sağlık yetkililerinin etkilenen çocukların evlerinde bulunan 102 şurupta benzer maddelerin izlerine rastladığını belirten Sadıkin, tüm şurup ve sıvı ilaçların reçete edilmesine ve satışlarına yönelik getirilen yasağın söz konusu 102 ürünle sınırlandırılacağını kaydetmişti.

Haberin Devamı

Endonezya Gıda ve İlaç Düzenleme Kurumu (BPOM) ise 3 yerli ilaç firması tarafından üretilen ve aşırı düzeyde etilen glikol içeren 5 şurubun isimlerini açıklarken, ilaçların derhal piyasadan çekilmesi ve imha edilmesi talimatı vermişti.

20 EKİM'DEN BU YANA ENDONEZYADA TÜM ŞURUPLAR VE SIVI İLAÇLAR GEÇİCİ OLARAK YASAK

Endonezya sağlık yetkilileri 20 Ekim'de, Ocak ayından bu yana akut böbrek yetmezliğinden kaynaklı çocuk ölümlerinin sayısında görülen artışın nedenini araştırdıklarını belirterek tüm şurup ile sıvı ilaçların satışının ve reçete edilmesinin geçici olarak yasaklandığını duyurmuştu.

AKUT BÖBREK YETMEZLİĞİ NEDİR?

Böbrek yetmezliği akut ve kronik olarak seyredebiliyor. Akut böbrek yetmezliği haftalar, günler gibi kısa süreli aniden gelişen bozukluklar iken, 3 aydan daha uzun süreli böbrek çalışma bozuklukları kronik olarak kabul ediliyor. Akut böbrek yetmezliği çoğunlukla düzenlenebilirken, kronik yetmezlik ilerleyici ve kalıcı olabiliyor. Nefroloji Hekimi Dr. Rana Ömürova, böbrek yetmezliğinin tüm organları etkileyebilen ciddi sonuçları olabileceğine dikkat çekiyor. 

Haberin Devamı

Çocuklarda akut böbrek yetmezliği (ABY) tedavisinin amacı akut böbrek yetmezliği komplikasyonları ABYye neden olan birincil hastaligin tedavisi ile uygun sıvı ve yeterli kalorinin alınmasinin sağlanması. 

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çocuklarda gelişen akut böbrek hasarında bilinç bulanıklığı, uykuya meyil, kan basıncı yüksekliği veya kan basıncı düşüklüğü, ateş, kilo kaybı veya kilo artışı, bulantı, kusma, mukoz membranlarda kuruluk, cilt turgorunda azalma veya ödem, nefes darlığı, çarpıntı, aritmi, karında kitle, idrar çıkışında azalma veya idrar çıkışında artma (iyileşme dönemi başlangıcı), lupus gibi böbrek hasarına neden olan sistemik hastalıklara ait cilt döküntüleri gibi bulgular gözlenebilir.

SIRADAKİ HABER