Çocuk Sağlığı Skolyoz riskine karşı çocukların sırt ve bel bölgelerini düzenli kontrol edin!
Paylaş
Skolyoz riskine karşı çocukların sırt ve bel bölgelerini düzenli kontrol edin!

Çocuk yaşta görülen skolyoz hastalığında erken teşhisin önemi büyük. Ebeveynlerin sürekli çocukların sırt ve bel bölgelerini kontrol etmeleri gerekiyor. Skolyoz tedavi yönteminde ilk sıraya klinik gözlem konuluyor. Eğrilik açısı 25 derecenin altındaki orta dereceli deformiteler için kullanılan en yaygın yaklaşım, hastanın düzenli aralıklarla muayene edilmesi. İşte bu nedenle ebeveynlere büyük görev düşüyor. Zira dünyada her bin canlı doğumdan 1’inde görüldüğü tahmin edilen ve ergenlik döneminde ortaya çıkan skolyozdan sonra en yaygın görülen skolyoz nedeni olan doğuştan skolyozda erken tanı, tedavinin yöntemini de belirliyor.

Çocuk yaşta görülen skolyoz hastalığının erken teşhisin öneminden bahseden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Teoman Benli, ebeveynlerin sürekli çocukların sırt ve bel bölgelerini kontrol etmeleri gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Teoman Benli, çocuklarda skolyoz hastalığının tanı ve tedavisi ile ilgili bilgiler verdi. Benli, çocuklarda görülen skolyoz hastalığının erken teşhis edilmesinin en büyük etkeninin ebeveynler olduğunu belirterek, çocukların bel ve sırt bölgelerini sürekli incelenmesi gerektiğini aktardı.

Haberin Devamı

"SKOLYOZ TEDAVİ YÖNTEMİNDE İLK SIRA KLİNİK GÖZLEM"

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Benli, çocuklarda skolyoz hastalığının tanı ve tedavisi ile ilgili, "Sağlıklı bir insan omurgasına yandan bakıldığında dümdüz olmadığı görülür ama arkadan bakıldığında omurga düz bir hat üzerindedir. Omurganın yana doğru eğriliği skolyoz olarak adlandırılmaktadır. Skolyoz tedavi yönteminde ilk sıraya klinik gözlemi koyabiliriz. Eğrilik açısı 25 derecenin altındaki orta dereceli deformiteler için kullanılan en yaygın yaklaşım, hastanın düzenli aralıklarla muayene edilmesidir. Takip aralıkları; hastanın yaşı, eğriliğin derecesi ve iskelet yapısına göre belirlenmektedir. Ayrıca sırt ve bel kaslarının güçlenmesi için pilates gibi egzersizlerin yapılması da hastalığın seyrini olumlu yönde etkileyecektir. Eğer bunlara rağmen eğrilik ilerlerse, çocuk büyüme yaşını tamamlamak üzereyse veya eğrilik 40 derecenin üzerinde ise cerrahi tedavi seçenekleri önerilmektedir" dedi.

Haberin Devamı

"ÇOCUKLARIN SIRTLARI, OMURGALARI DÜZENLİ ARALIKLARLA EBEVEYNLER TARAFINDAN İNCELENMELİ"

Çocuk yaşta görülen skolyozun belirtilerinin kolaylıkla anlaşılabildiğini ve erken teşhisin sağlanmasında en büyük görevin ebeveynlere düştüğünü belirten Prof. Dr. Benli, "Çocukların sırtları, omurgaları düzenli aralıklarla ebeveynler tarafından incelenmelidir. Çocuk öne eğildiğinde sırt çıkıntılarının oluşması skolyoz belirtisi olabileceği gibi sırtta tüylenme artışı, renk değişimleri ve denge problemleri de skolyozun belirtileri arasında gösterilmektedir. Direkt olarak karşıdan bakınca bile anlaşılabilecek en önemli belirtilerden biri ise birbirine eşit olmayan omuzlardır. Omurga bir tarafa doğru daha çok eğilim gösterebileceğinden kalçada yan duruş olabilir, bacaklarda gövdeye oranla orantısız bir kısalık görülebilir. Bu belirtilerin fark edilmesi halinde hiç vakit kaybetmeden bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına başvurulması gerekmektedir" diye konuştu.