Sağlık Depresyon yaşlandırıyor

Depresyon yaşlandırıyor

Depresyon yaşlandırıyor

Depresyonun, hücrelerdeki yaşlanma sürecini hızlandırdığı bildirildi

Hollandalı ve Amerikalı bilimadamlarının yaptığı araştırma, ağır depresyonda olan veya geçmişte depresyona giren kişilerin hücrelerinin biyolojik açıdan daha yaşlı göründüğünü ortaya koydu.

Sonuçları Molecular Psychiatry dergisinde yayınlanan araştırma çerçevesinde, 2 bin 47 kişinin incelendiği belirtildi. Katılımcıların üçte birinden fazlasının depresyonda olduğu, üçte birinin geçmişte majör depresyona girdiği ve geri kalanın hiç depresyon yaşamadığı kaydedildi.

Deneklerden alınan kan örnekleri, hücrelerinde yaşlanma belirtilerinin tespiti için incelendi ve depresyonda olan ya da geçmişte depresyona girmiş kişilerin telomerlerinin, hiç depresyona girmeyenlere oranla çok daha kısa olduğu görüldü.

Bilimadamları bunun yanı sıra çok ağır ve kronik depresyona giren deneklerin en kısa telomerle sahip olduğunun tespit edildiğini açıkladı. Telomerlerin, hücreler bölündükçe gittikçe kısaldığı biliniyor.

Telomerlerin uzunluğunun ölçülmesi, hücresel yaşlanmayı değerlendirmenin bir yolu olarak kabul ediliyor. Majör depresyonun, kanser, diyabet, obezite ve kalp hastalığı gibi rahatsızlıklara yakalanma olasılığını artırdığı biliniyor.

SIRADAKİ HABER