Sağlık Doğum sonrası annelik estetiği

Doğum sonrası annelik estetiği

Paylaş
Doğum sonrası annelik estetiği

Doğum sonrası meydana gelen fiziksel değişiklikler bazı annelerin canını sıkıyor. Annenin eski formuna kavuşmasında en etkili yöntem; bilinçli diyet ve düzenli spor

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde “mommy makeover” operasyonlarının, yani anneyi revize etme, gençleştirme ameliyatlarının sık yapıldığını söyleyen Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlhan Serdaroğlu, doğum sonrası en büyük deformasyonun meme ve karında meydana geldiğini belirtti.

Bu bölgelere yönelik ameliyatların genellikle tek seansta ve birlikte yapıldığını vurgulayan Serdaroğlu, doğum yapan kadınların en çok tercih ettiği estetik ameliyatlar hakkında şu bilgileri verdi:

Haberin Devamı

“Hamilelik döneminde 10-14 kilo alınması doğaldır. Bazı anne adayları daha fazla da kilo alabilir. Kilonun çoğu karın bölgesinden, bir kısmı da kalçalardan alınır. Doğum sonrası, süt verme, hormonal değişim, artan iş yükü, değişen sosyal yaşam, uykusuzluk gibi faktörler de devreye girince annenin kendini iyi hissetme çabasıyla estetik cerrahların kapısını çalması muhtemeldir. Genellikle karın germe, meme dikleştirme, uyluk germe, liposuction kombinasyonları tek seansta uygulanabilmektedir. Bazen de vajen yapılarında oluşan deformasyonların düzeltilmesi için ameliyatlar yapılabilir. Eski forma kavuşmak için bilinçli bir diyet ve düzenli sporun yerini hiçbir şey tutamaz. Bunların yeterli olmadığı durumlarda biz plastik cerrahlar devreye gireriz. Ancak bunun için doğumdan sonra belirli bir zamanın geçmesi önemlidir. En azından emzirmenin sonlandığı döneme kadar beklemek gerekir. Bu dönem sonrasında meme dokularının tam olarak eski formuna kavuşması ve toparlanma süreci de yaklaşık olarak 6 ay kadardır.

MEME ESTETİĞİNİN ÖZELLİKLERİ

Haberin Devamı

Emzirme döneminden sonra memeler genelde hamilelik öncesine göre hacim olarak küçülür. Genişleme ve sonrasında süt bezlerindeki küçülmeye bağlı olarak derisinde çatlaklar oluşabilir. Aynı zamanda memenin derisinde de fazlalık olacağından memede sarkma görülür. Doğum sonrası meme estetiğinde, memeyi hem büyütme hem de dikleştirme işini aynı anda yapmak gerekir. Emzirme döneminin bitiminden 5-6 ay sonra bu operasyonlar rahatlıkla yapılabilir. Doğum sonrası hastalarımızda bazen tamamen içi boşalmış ve adeta “sönmüş” memelerle karşılaşabiliyoruz. Bu durumda sadece meme derisini çıkararak toparlama işlemi yapmak, istediğimiz sonucu vermez. Bu durumlarda memeye bir hacim kazandırarak dikleşmesi için silikon protezden yararlanabiliyoruz. Bazen de meme dokusu yeterli olduğundan sadece bir küçültme/toparlama operasyonu yeterli olabiliyor. Bu operasyonların izleri ise sadece meme başı etrafında olabileceği gibi, aşağıdaki meme katlantısına doğru uzanan izler olabilir.

Meme ameliyatının ardından ikinci kez anne olmaya karar veren kadın eğer ameliyatını uygun bir teknikle yaptırdıysa o zaman annenin ameliyat sonrası yine bebeğine süt vermesi mümkün. Genelde küçültme işlemlerinde meme başının altındaki süt kanallarını kesmediğimizden emzirme fonksiyonlarını korumuş oluyoruz. Meme operasyonları sonrasında, yorucu olmayan işlere başlanması bir hafta kadar alırken, günlük yaşam temposuna dönüş 2 haftayı bulabilir. 2 hafta kadar aşırı kol hareketlerinden ve yere eğilmekten kaçınılmalıdır. Ağır spor egzersizlerine 10–12 hafta sonra başlanabilir.

Haberin Devamı

DÜZ BİR KARIN İÇİN GERME OPERASYONU

Bu ameliyatlarda en önemli nokta; karın kaslarını yeteri kadar gerginleştirmektir. Doğum yapmış bir karında bu kaslar oldukça gevşek ve ayrıktır. Hâlbuki düz ve gergin bir karna sahip olmanın ilk şartı sıkı adalelerdir. Bu ameliyatta göbek deliği altındaki sarkan ve çatlamış olan tüm deri ve yağ dokusu çıkarılmakta; orta karın bölgesi ve karın duvarındaki kas dokusu gerginleştirilmektedir. Bu operasyonda, sarkık karın görünümü düzelmekte, kişi düz bir karın bölgesi konturuna sahip olmaktadır. Operasyon sırasında gevşek karın derisi ve yağlı tabaka kaldırıldıktan sonra gevşemiş olan karın kasları birbirine dikişlerle sıkıca yaklaştırılır, fıtıklaşma varsa onarılır. Böylece daha ince bir bel ve sıkı bir karın duvarı elde edilir. Fazlalık deri ve yağ dokusu kesilerek çıkarılır. Doğum yapmış kadınlarda karın germe operasyonu için en az 3 ay kadar beklenmelidir. Süt verme döneminde operasyon yapılması uygun olmadığından süre 1 yıla kadar çıkarılabilir.

Haberin Devamı

Sezaryenle aynı anda karın germe işlemi asla yapılamaz. Çünkü normalde armut büyüklüğünde olan rahmin hamilelik sırasında bir basketbol topu kadar büyüklüğe ulaştığını düşünürsek tekrar küçülmesi ve doğum öncesi boyutlarına ulaşması en az 45 gün almaktadır. Rahim ve karın içi diğer organlar normal boyutlarına gelmeden, hormonal dengeler tekrar normale dönmeden karın germe işlemi yapmak, hamile bir kadına 36 beden elbise giydirmeye benzer ve sonuç başarısızlıktır. Karın germe operasyonu sonrasında bir gece hastanede yatan hasta, aynı gün yürütülür. Yaklaşık 1-2 hafta sonra hafif tempolu iş yaşamına ya da okul hayatına dönebilir. Tempolu yürüyüş ile egzersizlere 1 ay sonra başlanabilir. Operasyondan 6 hafta sonra egzersizlerle karın kasları kuvvetlendirilir ve diyetle kilo alınması önlenirse operasyondan daha mükemmel sonuçlar alınabilecektir.

Haberin Devamı

FAZLALIKLARA LIPOSUCTION MÜDAHALESİ

Karın, bel, kalça, uyluk (üst bacak) iç ve dış tarafı, diz iç kısmı gibi vücudun belli bölgeleri diyet ve egzersize dirençli, özellikle doğum sonrası yağ birikim bölgeleridir. Bu bölgelerdeki fazla yağlanmanın giderilmesi için yapılacak aşırı egzersiz, sonuç vermeyeceği gibi vücudun genel metabolizmasını da bozabilir. Liposuction kesinlikle zayıflama değil, kontur düzeltici operasyondur. Özellikle karın germe operasyonları ile birlikte yapılır. Doğum sonrası istenilen kiloya ulaşıldıktan sonra (en az 3 ay-1 yıl arası) liposuction da rahatlıkla yapılabilir.

DOĞUM SONRASI VAJİNA ESTETİĞİ

Vajinal daraltma operasyonları ve vulva dediğimiz vajen girişindeki anatomik yapıların estetik olarak düzeltilmeleri de doğum sonra kadınların ihtiyaç duyduğu operasyonlar arasındadır. Vajen küçük dudaklarının asimetri veya hipertrofisinin düzeltilmesi yani küçültme işlemleri en sık tercih edilenlerdir. Ayrıca “mons pubis“ diye adlandırdığımız vajen girişi üstünde ve karın katlantısı altında kalan alanın liposuction ile zayıflatılması, liposculpture ile şekillendirilmesi, asılması, büyük vajen dudaklarının otolog (kendi) yağ enjeksiyonu ile veya diğer dolgu maddeleriyle şekillendirilmesi ve dolgunlaştırılması da sık uyguladığımız işlemler arasındadır. Bunun dışında büyük vajen dudaklarında küçültme ve klitoris etrafındaki fazlalık cildin alınması gibi işlemler de uygulanıyor. Bu işlemler için doğumdan sonra en az 6 ay beklemek gerekir.”