Sağlık Zika korkusu yüzünden kürtaj yaptırıyorlar!

Zika korkusu yüzünden kürtaj yaptırıyorlar!

Paylaş
Zika korkusu yüzünden kürtaj yaptırıyorlar!

Bebeklerde mikrosefaliye neden olduğu düşünülen Zika virüsünün yol açtığı endişenin, Latin Amerika'da kürtaj yaptırmak isteyen kadınların sayısının büyük ölçüde artmasına neden olduğu bildirildi

Bebeklerde mikrosefaliye neden olduğu düşünülen Zika virüsünün yol açtığı endişenin, Latin Amerika'da kürtaj yaptırmak isteyen kadınların sayısının büyük ölçüde artmasına neden olduğu bildirildi. Sonuçları "New England Journal of Medicine" dergisinde yayımlanan araştırma, Zika virüsü salgınının, Brezilya'da kürtaj taleplerini ikiye katladığını, diğer Latin Amerika ülkelerinde talepleri üçte bir oranında artırdığını gösterdi.

Haberin Devamı

Araştırmada, kürtajın, Latin Amerika'nın birçok bölgesinde yasa dışı olması nedeniyle kadınların gayriresmi yollara başvurduğuna dikkat çekildi.

Kadınlara tavsiyelerde bulunan ve gebeliği sonlandırmak için ilaç sağlayan Women on Web'in bu yolların başında geldiği belirtildi.

Araştırmacılar, Latin Amerika ülkelerinden Women on Web'e, Zika uyarısının verildiği 17 Kasım 2015 tarihinden önceki 5 yılda gelen kürtaj taleplerini inceledi. 17 Kasım 2015-1 Mart 2016 arası için tahminde bulunan araştırmacılar, bu tahminlerini söz konusu dönemde gelen taleplerle karşılaştırdı.

Değerlendirmede, taleplerin Brezilya ve Ekvador'da iki katına çıktığı, Kosta Rika, Kolombiya, El Salvador, Honduras ve Venezuela'da ortalama üçte bir oranında arttığı gözlendi.

Haberin Devamı

Sivrisinek ısırması dışında kan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı ortaya çıkan virüse, ilk kez 1947'de Uganda'nın Zika ormanlarındaki maymunlarda rastlanmıştı. Uzun yıllar görülmeyen Zika virüsü, Mayıs 2015'te Brezilya'da tekrar ortaya çıkmıştı.

Zika virüsünün, hamile kadınlara bulaşması halinde bebeklerde nörogelişimsel bozukluğu ifade eden mikrosefaliye neden olduğu düşünülüyor. Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün 15 Haziran tarihli son verilerine göre, Zika virüsüne 2007-2016 yıllarında 60 ülkede rastlandı. Virüs, salgın şeklinde bu ülkelerin 14'ünde 2007-2014 yılları arasında görülürken, 2015 yılının başından 46 ülkede ilk kez salgın şeklinde etkili oldu.