Sağlıklı saçlar için 10 ipucu!

Saç Ekim Türkiye Estetik Medikal Direktörü ve Saç Ekim Koordinatörü Fatoş Can, kepeksiz, nemini kaybetmemiş parlak saçlara sahip olmak için bizlere 10 ipucu verdi

27 Nisan 2016, Çarşamba 12:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Saç Ekim Türkiye Estetik Medikal Direktörü ve Saç Ekim Koordinatörü Fatoş Can, kepeksiz, nemini kaybetmemiş parlak saçlara sahip olmak için bizlere 10 ipucu verdi:

Yıka ve çık Saçlarınız da biraz dinlenmeye ihtiyaç duyar. Saçlarımızı fönden uzak tutmamız, yıkayıp havluyla nemini aldıktan sonra kendi kendine kurumaya bırakmamız az da olsa saçlarımızın nefes almasını sağlar.

Isıyı azaltın Saçlarınızı düz kullanmak istiyorsanız bunu en az hasarla yapmanızın bir yolu var. Bu yol ise, saç düzleştiricinin ısısını en üst seviyede değil de, olabildiğince düşük ısıda kullanmak. Sürekli ısıya maruz kalan saçlar uzun vadede kimyasal bozulmaya uğradığı için elastikiyetini kaybeder ve saçınız mat bir görüntü alır.

Saçınızı taramayın, fırçalayın Saç dökülmesini azaltmak için fırçalama sırasında geniş uçlu bir fırça kullanmalısınız. Islak saçlarınızı asla sert taramamalısınız ve saçlarınızı tarak yerine fırçayla şekillendirebilirsiniz. Kıvırcık ve kuru saçların kırılma olasılığı daha fazladır. Saçlarınızı hafif hareketlerle düzeltmek fırçalamak ya da taramaktan daha az zarar verir. Saç fırçalamayı fazlalaştırmak ise normal kayıptan daha fazla saç dökülmesine neden olabilir.

Cilde özen şart Saçlarınız sürekli kepekleniyor, kullandığınız şampuanlara rağmen saç deriniz pul pul dökülmeye devam ediyorsa, özellikle yaralar ve sivilceler eksik olmuyorsa mutlaka bir dermatoloğa danışmanızda fayda var.

Yeterli protein alın Siz ne yerseniz, saçınız da ondan besleniyor. Protein, saçın yapı taşı çünkü saçlar da keratin proteininden oluşuyor. Yani proteini alımınız yeterli değilse saçlarınız bundan pek de faydalanamıyor. İhtiyacınız olan bir diğer besin maddesiyse demir. Kadınlardaki saç dökülmelerinin önemli bir kısmı da demir eksikliğinden kaynaklanıyor. Böyle bir durumda vücuttaki demir oranlarına baktırmakta fayda var.

Maske yapın Her hafta bir defa saça maske yapmak, tüm dermatologların ortak önerisi. Uygulayacağınız maske saçınızın kaybettiği nemi, parlaklığı geri kazanmasına yardımcı olacaktır.

Her 6 haftada bir saçlarınızı uçlardan kestirin Saçları uçlarından düzenli olarak kestirmek, sağlıklı saçlara ulaşmanın bir numaralı kuralı çünkü saç uçları ne kadar kuru ve kırıksa uzaması o kadar yavaşlıyor. New York'taki The Philip Kingsley Clinic'in Saç Uzmanı Stephen Pullan, düzenli kesim yapılması halinde saç kırıklarının önleneceğinin garantisini veriyor.

Sıcak duş almayın Saçların parlaklığını korumak için soğuk ya da sıcak su yerine ılık suyla yıkanmalısınız. Aksi halde saçın doğal parlaklığı bozulabilir.

Mevsime göre muamele Saçları korumak için çeşit çeşit bakım kremi var. Ancak saçları korumanın bir yolu da bu ürünleri doğru zamanda kullanmaktan geçiyor. Havaların kuruduğu kış aylarında saçlara nemlendirici ürünler kullanmak, yaz aylarında da saça ağır gelebilecek ürünlerden kaçınmak gerekiyor.

Şapka takın Güneşin saçları kuruttuğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Takacağınız geniş bir şapka, sadece yüzünüzü değil, saçlarınızı ve saç derinizi de nem kaybından korur.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (28 Şubat 2021)