Sahte 50 ve 100 TL'ye dikkat

Sahte 50 ve 100 TL'ye dikkat

Emniyet ile Merkez Bankası'nın yürüttüğü koordineli çalışmalarda çoğunluğu 50 ve 100 lira olan yüklü miktarda sahte para ele geçirildi. Yetkililer, sahte paraların daha çok pazarlar ve alışveriş merkezlerinde görüldüğünü ifade ediyor

12 Ocak 2012, Perşembe 08:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Emniyet Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM), son zamanlarda 50 ve 100 liralık kâğıt paraların sahtelerini ele geçirmeye başladı. Zaman'ın haberine göre Merkez Bankası ile de koordineli yürütülen çalışmalar kapsamında yüklü miktarda sahte para ele geçirildi.

Edinilen bilgilere göre, kalpazanların en fazla rağbet gösterdiği banknot, 50 ve 100 lira. 200 lira ise hem vatandaşın hem de esnafın alırken güvenlik özelliklerine dikkat etmesi nedeniyle fazlaca tercih edilmiyor.

Merkez Bankası yetkilileri Türk Lirası banknotların güvenlik özelliklerinin fazlaca olduğuna dikkat çekerek buna dikkat edilmesi uyarısında bulunuyor. Bankaya yakın kaynaklar, düşük kupürlü paraların daha çok pazarların yanı sıra taşrada daha sık piyasaya sürüldüğüne dikkat çekerken, büyük kupürlü banknotların ise son dönemde alışveriş merkezlerinde görülmeye başlandığını ifade ediyor.

Enflasyondaki artışın da etkisiyle kalpazanların en gözde sahte banknotlardan biri haline gelen 20 liralıkların üretimi ise devam etmesine rağmen bir miktar yavaşladı. KOM'un 2011 yılı verileri henüz netleşmese de önceki yılki rakamlarına göre Türkiye'de en fazla sahtesi üretilen para birimi Türk Lirası, ikinci sırada ABD Doları ve Euro yer alıyor. En fazla sahtesi üretilen banknot değerler ise 50 TL olarak öne çıkıyor.

Sahte banknotların basımında ise Ankara ve Diyarbakır dikkat çekiyor. Üç yıl önce tanışılan Türk Lirası banknotlarda değişim ise tamamlandı. Piyasada bulunan kâğıt paranın yüzde 99'u TL'den oluşuyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sıfır otomobillerde 'stokçuluk' iddiası! Bakan Muş'tan önemli açıklama