'Şalter' görevi üstlenecek

İngiliz bilim adamları, vücudun kanserle olan savaşında 'ana şalter' görevini üstlenen geni keşfetti

15 Eylül 2009, Salı 11:41
A A

 Yeni tedavi yöntemleri geliştirilmesine yönelik umutları artıran ana genin, tümör hücreleriyle mücadele edip, bu hücreleri öldürebilecek güçte olan kan hücrelerinin üretimini tetiklediği belirtildi.

Denemelerde, gönüllülerden alınan ‘doğal katil hücre’ler bazı kanser hastalarına zerk edilmiş; ancak hücreler başka bir bireyden geldiği için tam eşleşme sağlanamamıştı.

Keşfedilen E4bp4 adlı bu ana gen, henüz görevi belirlenmemiş ‘boş’ kök hücrelerin bağışıklık sistemindeki doğal katil hücrelere dönüşmesini sağlıyor.

Imperial College London’dan araştırmacı Hugh Brady, doğal katil hücreleri, beyaz kan hücrelerinin ‘Sindirella’sı olarak nitelendirerek “Bu hücrelerin nasıl çalıştıkları hakkında çok az bir fikrimiz var; ancak nereden geldiklerini hâlâ bilmiyoruz” diye konuştu.

Elde edilen bulguların, bağışıklık sisteminin diyabet ve çoklu skleroz gibi rahatsızlıklarla olan ilişkisine de ışık tutması bekleniyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.