Şanlıurfa bayram namazı saat kaçta kılınıyor? Şanlıurfa bayram namazı vakti...

Türkiye Ramazan Bayramı'nın heyecanını yaşarken milyonlar sabah saaatlerinde bayram namazını eda edecek. Şanlıurfa'de hayatlarını sürdüren halk camilerde ve evlerinde bayram namazını kılacaklar. Fakat, bayram namazının saat kaçta kılınacağını henüz bilmeyen vatandaşlar, "Şanlıurfa bayram namazı saat kaçta kılınıyor?" sorusuna yanıt bulmaya çalışıyor. İşte Şanlıurfa bayram namazı vakti...

14 Haziran 2018, Perşembe 13:55
A A

Bir Ramazan ayını daha geride bırakıyoruz. Şimdi Ramazan Bayramı coşkusu yaşanıyor. 15 Haziran'da Ramazan Bayramı'nin ilk günü kutlanırken sabah saatlerinde de bayram namazı eda edilecek. Şanlıurfa halkı bayram namazının saat kaçta kılınacağını araştırıp "Bayram namazı saat kaçta?" sorusunu soruyor.

ŞANLIURFA'DA BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Diyanetin belirlediği namaz saatlerine göre Şanlıurfa'da bayram namazı saat 05.47'de kılınacak. Diğer illerimizdeki bayram namazı saatlerini öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayıp, yaşadığınız ili seçip namaz vakitlerini öğrenebilirsiniz.

İL İL BAYRAM NAMAZI SAATLERİ

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR, KAÇ REKATTIR?

2 rekat olan Bayram namazına, Allahuekber “Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan Ramazan Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama.” denip niyet edilir. İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp “Allâhuekber” diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve “Sübhaneke” duasını okunur. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır ki cemaat de aynısını tekrarlar. Sonrasında imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de onu takip eder. Ardından imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynı şeyi yapar ve imamın okuduğu sûre ile âyetleri dinler. Bu rekat imamla birlikte rükû ve secde edilirek bitirilir.İlk rekatın ardından 2. rek'âta kalkılıp eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de bunu tekrarlar. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Ardından imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde edilerek namaz bitirilir. Sonra, imam minber'e çıkarak “Bayram hutbesi”ni okur. Hutbenin ardından dua edilir. Bayram namazının kılınışının akıllarda kalması için “İki salla bir bağla üç salla bir yat.” şeklinde bir tekerleme de üretilmiştir.


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.