Sekiz bebek kaybetti, dokuzuncuda kızını kucağına aldı

Sekiz bebek kaybetti, dokuzuncuda kızını kucağına aldı

Kan uyuşmazlığı nedeniyle 8 kez hamileyken bebeğini kaybeden anne, bebek kordonundan yapılan kan nakliyle çocuğunu kucağına aldı

26 Mayıs 2016, Perşembe 16:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Şanlıurfa'da, akraba evliliği nedeniyle ’kan uyuşmazlığı’ yüzünden 8 çocuğunu kaybeden 2 çocuk annesi 42 yaşındaki Zeliha Ak, 11’inci kez hamile kaldı. Hamileliğinin 8’inci ayında kontrole giden Ak’ın karnındaki bebekte de daha önceki 8 bebekte olduğu gibi ’derin anemi’ tespit edildi. Son bir aylık hamilelik sürecinde Zeliha Ak’ın kordon bağındaki damardan bebeğe kan verildi. Sağlıklı bir şekilde gelişen kız bebek, sezaryenle dünyaya geldi.

AMCASININ OĞLUYLA EVLİ!

20 yıl önce amcasının oğlu Yahya Ak ile evlenen Zeliha Ak, 2 çocuk dünyaya getirdi. Ancak, daha sonra 8 kez hamile kalan kadının, çocukları ciddi kansızlık anlamına gelen ’derin anemi’ hastalığından dolayı anne karnında öldü. Zeliha Ak, 16 yıl sonra 11’inci kez hamile kaldı. Kontrole giden 8 aylık hamile Zeliha Ak’ın karnındaki bebekte de daha önceki 8 bebekte olduğu gibi ’derin anemi’ tespit edildi.

KORDUN BAĞINDAN BEBEĞE KAN VERİLDİ

Doktorlar, vücudu kansız kaldığı için anne karnında bebeğin tedavi edilmesi gerektiğini aksi halde öleceğini söyledi. Son bir aylık hamilelik sürecinde Zeliha Ak’ın kordon bağındaki damardan bebeğe kan verildi. Kan takviyesi sayesinde anne karnında sağlıklı bir şekilde gelişen bebek, 15 gün önce sezaryenle dünyaya geldi. 16 yıldan sonra dünyaya 2 kilo 200 gram ağırlığında gelen kız bebeğe ailesi ’Ravza Gül’ adını verdi. 15 günlük tedavi sürecinin ardından Ravza Gül bebek, bugün ailesine teslim edildi.

Kız bebeklerinin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesiyle mutlu olan anne Zeliha Ak ve baba Yahya Ak, "Daha önceki süreçte 8 çocuğumuzu kaybetmiştik. İki çocuğumuz vardı, bununla üçüncü çocuğumuz oldu. Buradan çocuğumu sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmesine vesile olan doktorlara teşekkür ediyoruz. Çok mutluyuz" diye konuştular

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (5 Mart 2021 )