Selzedeler dava açsın

Selzede işletmeler, ileride mali ve hukuki sorunlarla boğuşmamak için 15 gün içinde ticaret mahkemesinde dava açmalı

14 Eylül 2009, Pazartesi 17:00
A A

İstanbul Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası, selzede işletmelerin, ileride mali ve hukuki sorunlarla boğuşmamak için 15 gün içinde ticaret mahkemesinde dava açması gerektiğini açıkladı

Ekonomiye maliyeti milyonlarca doları bulması beklenen, İstanbul ve çevresindeki sel felaketinde mal kaybına uğrayan vergi mükellefleri, ileride mali ve hukuki sorunlarla boğuşmamak için bir dizi yasal işlem yapmak durumunda. 

İstanbul Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan, selden zarar gören ticari işletmelerin “ileride mali ve hukuki sorunlarla boğuşmamak” için 15 gün içinde yetkili ticaret mahkemesinde dava açması gerektiğini bildirdi. Arıkan şunları kaydetti:

VERGİ DAİRESİNE DE GİDİLMELİ
“Takdir komisyonu, selde kaybedilen malların ve diğer varlıkların bedelini tespit eder. Ancak, selzede mükelleflerin sadece bu bedeli tespit ettirmesiyle olay bitmiyor. Mükellefler ayrıca, dilekçeyle vergi dairesine başvurmalı. Selden zarar gören ticari işletmelerin, ileride mali ve hukuki sorunlarla boğuşmamak için 15 gün içinde yetkili ticaret mahkemesine dava açması gerekiyor. Aksi takdirde ileride yüklü vergi ve cezalar ile karşılaşmaları olası. Mağdur mükellefler bu sürede dava açmadığı takdirde defter ve belgelerini ibrazdan kaçınmış sayılır.”

Arıkan, yitirilen malların KDV açısından durumuna da değinerek, selde zayi olan mallara ait yüklenilen ve indirilen KDV’nin daha sonra ilave edilmesinin gerekmediğini bildirdi.

YAPILACAK BAŞVURULAR
İSMMMO’nun açıklamasına göre selzedeler aşağıdaki başvuruları yapmalı:
- Mükellefler, bağlı olduğu vergi dairesine bir dilekçeyle müracaat ederek takdir komisyonundan zayi olan malların ve diğer varlıkların takdiri ve tespitini istemeli. Dilekçeye aşağıdaki belgeler eklenmeli: 
- Zayi olan malların (ticari mallar, hammadde, yardımcı madde, mamül madde vb.), demirbaşlar, araçlar, tesis ve makineler... gibi) listesi,
- İtfaiyeden, belediye zabıta müdürlüğünden alınacak tespit tutanağı,
- Selde kaybolmuş veya bozulmuş ticari defterler ve belgeler (kullanılmış veya boş fatura ve benzeri vesikalar).

MAHKEMEYE GİDİLMELİ
- Vergi mükelleflerinin, işyeri merkezinde yetkili olan ticaret mahkemesine yine dilekçeyle dava açarak zayi olan ticari defter ve vesikaların zayi olduğuna ilişkin belgeyi alması gerekiyor.
- Ticari işletmeler, 15 gün içinde bu davayı açmalı. Aksi takdirde karşılaşabileceği mali ve hukuki sorunlarda defter ve belgelerini ibrazdan kaçınmış sayılır. Sel felaketinin olduğu Çatalca, Silivri, İkitelli, Başakşehir ve civarı bölgeler Ticaret Mahkemesi olarak, Bakırköy Ticaret Mahkemeleri’nin yetki çevresine giriyor.
- Dava dilekçesine, itfaiyeden, belediye zabıta müdürlüğünden alınacak tespit tutanağı, selde kaybolmuş veya bozulmuş ticari defterler ve belgeler (kullanılmış veya boş fatura ve benzeri vesikalar) eklenmeli.

SİGORTAYA MÜRACAAT
Mallarını ve diğer varlıklarını sigorta ettiren vergi mükelleflerinin, ilgili sigortaya müracaat ederek ekpertiz aracılığıyla değer tespiti yaptırması gerektiğini belirten İSMMO?Başkanı Yahya Arıkan, “Sigortadan alınacak tazminat muhasebe kayıtlarına gelir olarak intikal ettirilir” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.