Sendikalar grev için kenetlendi

Memur sendikalarının yapacağı bir günlük uyarı grevinin ulaşım, eğitim, sağlık, maliye gibi kamu hizmetlerinde aksamalara yol açması bekleniyor

23 Kasım 2009, Pazartesi 05:00
A A
Sendikalar grev için kenetlendi

MÜHENDİSLER DE KATILACAK

Memur konfederasyonları, daha önce ayrı ayrı yaptıkları eylemleri, 25 Kasım Çarşamba günü ‘uyarı grevi’ ile ortaklaştıracak. Bir günlük iş bırakma eylemine, Türkiye Kamu-Sen, KESK, Birleşik Kamu-İş, BASK ve HAKSEN üyeleri katılacak. Eyleme işçiler ile Türk Tabipler Birliği (TTB), Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) gibi meslek örgütleri de destek sunacak. İşçi sendikaları konfederasyonları Türk-İş ve DİSK, üyelerine, yasal çerçeveler içinde eyleme katkıda bulunmaları çağrısında bulundu.

HÜKÜMET SOKAĞI ADRES GÖSTERDİ

Memurların temel talebi, kamu çalışanlarına grevli, toplu sözleşmeli sendika hakkı verilmesi. Ayrıca eğitim, sağlık gibi alanların paralı hale getirilmesine karşı çıkılıyor. Konfederasyonlar, bu yılki toplu görüşmelerde hükümetin yıllardır biriken sorunları çözmek için adım atmadığını, zam da dahil memurların birçok talebinin yanıtsız bırakıldığını belirtiyor. Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, uyarı greviyle ilgili duyurusunda, hükümetin ‘sözü bitirerek’ kendilerine sokağı adres gösterdiğini belirtmişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.