Sesini duydular!

Kemoterapi tedavisi sonrası alması gereken ilaçları bir türlü yurt dışından getirtemeyen Merve Kolcu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e bir mektup yazdı. Twitter'da paylaşılan mektup #MerveninSesi hashtagiyle gündeme geldi

17 Ağustos 2013, Cumartesi 13:18
A A

24 yaşındaki kanser hastası Merve Kolcu kemoterapi tedavisinin ardından alması gereken ilaçları bir türlü getirtemeyince çareyi Cumhurbaşkanı Gül’e mektup yazmakta buldu.

Kolcu mektubunda, Nisan ayında kemoterapi tedavisini tamamladığını ve alması gereken Removab (Catumaxomab) adlı ilacın yurt dışından getirtilebilmesi için gereken belgeleri Türk Eczacılar Birliği (TEB) İthal İlaç Birimi’ne verdiğini yazdı. Belgelerde eksik olduğunun kendine söylendiğini ancak neyin eksik olduğu belirtilmediği için yol alamadığını iddia eden Kolcu, 4 aydır tedavisi için gereken ilaca ulaşamadığını aktardı.

Yaşadığı çaresizliği “Sayın Cumhurbaşkanı’m, ben 24 yaşında genç bir kızım. Yaşamaya biraz daha hakkım olduğunu düşünüyorum” cümleleriyle ifade eden Kolcu, Ankara’da ilaçları hemen getirtecek bir dayısının olmadığını, hayallerinin olduğunu yazdı.

Gazi Üniversitesi Anaokulu Öğretmenliği mezunu olan Merve Kolcu, hayatını ve eğitimini devam ettirebilmek için Gül’e şöyle seslendi:

“Sizden para, iş vb. şeyler istemiyorum. İlacımı istiyorum, ilacım gelsin ki ben iyi olayım, o zaman işim de olur param da. Ben ölmek istemiyorum. Herhangi bir öncelik de istemiyorum sadece bu konudaki bürokratik yazışmalar kurumlar arasında olsun istiyorum. Ben ve annem artık yorulduk.”

Twitter’da #MerveninSesi

Mektubun sosyal paylaşım sitesi Twitter’da paylaşılmasının ardından Kolcu’nun mağduriyetinin bir an önce giderilebilmesi için #MerveninSesi hashtagi oluşturuldu.

Sosyal medya paylaşımlarının ardından müjdeli haber bu akşam geldi. Sağlık Bakanlığı’ndan kendisine ulaşıldığını yazan Merve ilacına kavuşacağının sevincini twitterdan işte böyle paylaştı:

\

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.