Shell'in kârı düştü

Avrupa'nın en büyük petrol şirketi Shell'in 3. çeyrek kârı yüzde 62 azalarak 3.25 milyar dolar oldu

29 Ekim 2009, Perşembe 11:29
A A

Royal Dutch Shell PLC’den yapılan açıklamada, geçen yıl 3. çeyrekte 8,45 milyar dolar net kâr elde eden şirketin bu yıl söz konusu çeyrekte 3.25 milyar dolar kâr ettiği belirtildi. Söz konusu dönemde satışlar da yüzde 43 düşerek 75 milyar dolara geriledi.

5 BİN KİŞİ İŞTEN ÇIKARTILACAK


Shell Üst Yöneticisi (CEO) Peter Voser, yaptığı açıklamada, şirketin hızlı bir toparlanmaya girmesinin beklenmediğini ve bu yıl şirketin küresel iş gücünün yüzde 5’ini teşkil eden 5 bin kişinin işten çıkarılacağını bildirdi.

Voser, enerji talebi ve fiyat konusunda bazı iyileşme işaretleri görüldüğünü fakat görünümün hâlâ belirsizliğini koruduğunu kaydetti. Shell’in üretimi ise günlük 2,93 milyon varille geçen yılla kıyaslandığında yatay bir seyir izledi.

ENİ’NİN KARI DA AZALDI

İtalya’nın en büyük doğal gaz ve petrol şirketi Eni’nin kârı da 3. çeyrekte yüzde 58 azaldı. Roma merkezli şirketten yapılan açıklamada, 30 Eylül ile biten çeyrekte şirketin 1,24 milyar Euro (1,83 milyar dolar) net kâr ettiği bildirildi.

ENİ Üst Yöneticisi (CEO) Paolo Scaroni, yaptığı açıklamada, kötü piyasa koşullarına rağmen sonuçların sağlıklı olduğunu söyledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.