'Sigara için önlem alınmazsa 8 milyon insanın 15 yılı var'

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) Dönem Başkanı Doç Dr. Özen Aşut, sigara içme alışkanlığının tedavi edilmesi gereken bireysel değil toplumsal bir bağımlılık olduğunu söyledi. Aşut "Acilen kökten çözümler sağlanmazsa 8 milyon kişinin yaşam süresi ortalama 15 yıl kısalacak" dedi

09 Şubat 2016, Salı 17:37
A A
'Sigara için önlem alınmazsa 8 milyon insanın 15 yılı var'

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) Dönem Başkanı Doç Dr. Özen Aşut, sigarayı bırakmayı başaran her 2 kişiden birinin erken ölümünün engellendiğinin altını çizdi.

'SİGARA KULLANIMI TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIK'

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) dönem başkanı Doç Dr. Özen Aşut, sigara kullanımı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Aşut, sigara, üreticinin tavsiye ettiği şekilde kullanıldığında müşterisini öldüren ve hala yasal olarak satılan tek ürün olduğuna dikkat çekti.

Sigaranın içinde bulunan nikotin maddesinin, kokain veya eroin benzeri bağımlılık meydana getirdiğini kaydeden Aşut “Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen uluslararası hastalık sınıflamasında (ICD) tütün bağımlılığı adı altında yer almaktadır. Amerikan Psikiyatri Derneğinin ‘Tanı ve İstatistik El Kitabı’nda da hastalık sınıflaması altındadır” ifadelerinde bulundu.

KÖKTEN ÇÖZÜM SAĞLANMAZSA...

Aşut, sigarayı bırakmayı başaran her 2 kişiden 1'inin erken ölümünün engellendiğinin altını çizdi. Türkiye’de yaklaşık 16 milyon sigara içicisinin bulunduğunu hatırlatan Aşut, “Acilen kökten çözümler sağlanmazsa bu kişilerin 8 milyonunun yaşam süresi ortalama 15 yıl kısalacaktır. Büyük eğitim yatırımları ile kazanılan yetişmiş insan kaynağı kaybedilecektir. Çözüm için bireysel öneriler değil, toplumsal ‘mega’ reçeteler gereklidir.” değerlendirmesinde bulundu.Aşut, hastalık nedeni olan ürünlerin parlak renkli paketlerde serbestçe satıldığını aktararak “Kolay içilsin, daha çok bağımlı yapsın diye katılan kimyasallara izin veriliyor, üreticileri ise vergi ödedikleri için kutlanıyorsa, bu ürüne bağımlı olan bireysel olarak sorumlu tutulamaz. Toplumsal sağlık sistemi bağımlıyı tedavi etmek, içmeyenlerin bağımlı olmasını engellemek için önlemleri almakla yükümlüdür” dedi.

TOPLUM SİGARAYI NASIL BIRAKIR?

Bilimsel olarak belirlenmiş yöntemler uygulandığında toplumda hızla tütün tüketimi azaltılabildiğini savunan Aşut, sigarayı bırakmanın yöntemlerini şu şekilde açıkladı:

-Tütün ürünlerinin piyasa arzını azaltmak

-Hiçbir surette ürünle ilgili reklam, promosyon, sponsorluk yapılmasına izin vermemek

-Ürün içine katılan tatlandırıcı, içimi kolaylaştıran kimyasalları yasaklamak

-Paketlerin reklam unsuru içermeyecek tek tip düz forma girmesini sağlamak

-Tütün ürün satış noktalarında reklam yasaklarını uygulamak

-Kapalı alan sigara yasaklarının ihlaline izin vermemek

-Tütün bağımlılığının tedavisini koşulsuz karşılamak

-Halk sağlığı politikalarını tütün ürünleri üretenlerden korumak.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Ders zili öncesi bu önerilere dikkat!