Sigara paketinde uranyum!

Sigara paketinde uranyum!

7 aydır sır olarak tutulan Türkiye sınırındaki nükleer kaçakçılığın perde arkası belli oldu

09 Kasım 2010, Salı 08:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İki Ermeni, yüzlerce km’lik bir alanı 150 yıl yaşanmaz hale getirebilecek 18 gram uranyumu sigara paketi içinde Gürcistan’a soktu. Kaçakçılar, yüzde 90 oranında zenginleştirilmiş uranyumu gramı 10 bin dolardan polise satmak isterken yakayı ele verdi. Gürcü polisi, “Radyoaktif maddeler için asıl karaborsanın Türkiye’de olduğuna dair bir söylenti var” dedi.

Geçen 11 Mart sabahın erken saatlerinde mandıracılıktan elde ettiği serveti kumarda kaybeden 63 yaşındaki Simbat Tonoyan ile Erivan Fizik Fakültesi’nde bilim adamı olan 59 yaşındaki Hrant Ohanyan adlı iki Ermeni, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te trenden gizlice indi. Polis tarafından izlendiklerinden habersizdiler.

Gittikleri otelde ceplerinden bir sigara paketi çıkardılar. Ama sigara içmek için değil, çünkü paketin içinde sigara değil küçük bir nükleer bomba yapımında kullanılacak, yüksek oranda zenginleştirilmiş 18 gram uranyum vardı. İki kafadar bu numuneyi büyük bir ticaretin ön safhası olarak İslamcı bir grubun temsilcisine sattıklarını sanıyorlardı. Halbuki karşılarındaki Türkçe konuşan gizli bir Gürcü polisti. Onlarla otel odasında müşteri kılığında buluşan polisin üzerindeki radyasyon dedektörü sigara paketi çıkarılır çıkarılmaz alarm verdi. Operasyonda Ermeni karaborsacılar kıskıvrak yakalandı.

8 milyon dolarlık pazarlık

Nükleer işportacıları, eski bir kaçakçı olan Batum’dan bir ihbarcı haber vermişti. Simbat Tonoyan’ı izleyen polis onun Türkiye sınırını geçerken fotoğraflarını da çekmişti. Tonoyan’la “İslamcı bir örgütten” olduğunu söyleyerek temasa geçen Gürcü gizli polisi 120 gr uranyum istedi. Tonoyan da 8 milyon dolar fiyat biçti. 10 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya olan iki kaçakçıdan Ohanyan’ın cebinde Garik Dadayan adlı bir Ermeni’ye yapılmış rekor miktarda havale bulundu. Dadayan da 2003’te Gürcistan’da 180 gram uranyumla yakalanmış ve bir süre hapis yatmıştı.Guardian’a konuşan Gürcistan İçişleri Bakanlığı’nda radyoaktif maddelerle ilgili soruşturmaları yürüten ekibin başındaki Archil Pavenişvili, “Kaçakçılar arasında, radyoaktif maddeler için asıl karaborsanın Türkiye’de olduğu şeklinde bir söylenti var. Ancak, bu malzemelerin Türkiye’de başarılı bir şekilde satılıp el değiştirdiği ile ilgili bir habere rastlamadım” dedi.

Bir atom bombası için 18 gramın 150 misli uranyum gerekiyor. Ancak bu miktar bile yüzlerce km’lik bir alanda yaşamı 150 yıl yok etmeye yetiyor.

Dev zula bir yerde saklı

Bu son üç yılda Gürcistan’da ele geçirilen üçüncü nükleer malzeme oldu. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra 21 nükleer kaçakçılık vakası görüldü. Gürcistan’da yakalanan nükleer malzemelerin Sibirya’daki Novosibirsk nükleer yakıt tesisinden çalındığı saptandı. 2008’deki Gürcü-Rus savaşı yüzünden Rusya’dan kaçırılan malzemenin izinin sürülmesi de zorlaştı. Gürcü polisine göre Sovyet sonrası dönemde büyük oranda çalınan materyaller zaman zaman yeni satıcılara saklı bir yerden çıkarılıp pazarlanıyor.

HÜRRİYET
 
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Eşinin ameliyatla kesilen bacaklarını torbada teslim aldı