Şişmanlıkla gelen büyük risk

Şişmanlıkla gelen büyük risk

Şişmanlığın kanserde risk yaratan bir etken olduğu zaten biliniyordu ancak Almanya Kanserle Mücadele Derneği, bu tehlikeye bir kez daha dikkat çekti

13 Mart 2013, Çarşamba 13:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Almanya Kanserle Mücadele Derneği’nin (DKG) Federal Meclis’e sunduğu Almanya'daki kanser araştırmalarına ilişkin raporunda, aşırı kilonun kanser riskini artırdığı belirtildi.

Gazeteport’un aktardığına göre raporda şişmanlığın, yakın gelecekte kanser ve diğer başka hastalıklardan ölümlerin artmasında önemli bir unsur olacağı vurgulandı.

Uzun süre devam eden gözlemler sonucu araştırmacılar, yağlı yiyecek tüketenlerde, az yağlı ürünleri yiyenlere oranla bazı kanser çeşitlerine daha sık rastlandığına dikkat çekti.

Raporda şişmanlığın, kadınlarda rahim, meme, göğüs, safra kesesi ve kalın bağırsak kanserini tetiklediği bilgisi yer aldı. Özellikle yağlı yiyecek tüketmenin, kalın bağırsak ve prostat kanseri riskini artırdığı kaydedildi.

GIDALARDAKİ GİZLİ YAĞA DİKKAT 

Alkol, kalorili yiyecek ve içecek tüketilmesi ile birlikte az hareket etmenin vücuttaki yağ oranını artırdığına dikkat çeken araştırmacılar, günlük yağ tüketiminin azaltılması tavsiyesinde bulunuyor. Araştırmacılar, günlük yağ tüketiminin toplam enerjinin yüzde 30'nu geçmemesi gerektiğini belirtiyor.

Uzmanlar, bazı yiyeceklerdeki gizli yağ miktarına dikkat edilmesi gerektiği konusunda da uyarıyor. Raporda, çikolata gibi kakaolu tatlı yiyecekler, süt ve süt ürünleri, et, sosis ve salam gibi gıdalarda bulunan yağların dikkatlerden kaçtığı belirtiliyor.

ntvmsnbc

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Karaciğer kanseriyle ilgili tüm bilinmeyenler