Şoke oldular! Midesinden 700 gram kıl çıktı (Trikobezoar nedir?)

Şoke oldular! Midesinden 700 gram kıl çıktı (Trikobezoar nedir?)

Kayseri'de mide bulantısı, kusma şikayetiyle hastaneye giden 17 yaşındaki D.K.'nın midesinden yaklaşık 700 gram ağırlığında kıl çıkarıldı

09 Ocak 2019, Çarşamba 13:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kayseri'de yaşayan 17 yaşındaki D.K., Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Kadir Dicle’ye mide bulantısı, kusma ve yemek yiyememe şikayetleriyle başvurdu. Op.Dr. Kadir Dicle, hastaya yaptığı endoskopide tıpta ‘trikobezoar’ adı verilen kıl yeme alışkanlığına bağlı olarak oluşan midede taşlaşmış bir kıl kütlesine rastladı. D.K., kendisine yapılan ameliyat sonucunda midesindeki yaklaşık 700 gramlık kıl kütlesinden kurtuldu.

'MİDESİNİ TAMAMEN DOLDURMUŞTU'

Konuyla ilgili bilgi veren Op.Dr. Kadir Dicle, "Bizler midedeki taşlaşmış gıdaya ‘bezoar’ adını veriyoruz. Taşlaşmış gıdalar ‘fitobezoar’, midedeki kıl yumağı ise ‘trikobezoar’ olarak adlandırılır. Bu, çok nadir görülen bir hastalık türüdür. 17 yaşındaki hastamızda zekâ geriliği mevcut. Kendisinde kıl yeme alışkanlığı varmış. Bize bulantı, kusma, karın ağrısı, yemek yememe şikayetiyle geldi. Daha önce de bu şikayetlerle bir iki hastaneye gitmiş ama kendisine endoskopi yapılmamış. Hasta bize geldiğinde biz diğer tetkiklerini ve endoskopisini yaptık. Endoskopide mideyi dolduran bir kıl yumağını gördük. Ailesine gösterdik ve çok ciddi bir şaşkınlık yaşadılar. Hastamızı ameliyat ettik. Midesini tamamen dolduran, 650-700 gram civarında bir kıl yumağını çıkardık" dedi.

İHA


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Vücudunuzdaki vitamin eksikliğini yüzünüzden anlayabileceğiniz 5 işaret