Sosyal medya fenomeni Adem Salih: Arapça konuştuğum için uçaktan atıldım

Sosyal medya fenomeni Adem Salih: Arapça konuştuğum için uçaktan atıldım

Amerikan Delta Havayolları'nın, "Arapça konuştukları gerekçesiyle bazı yolcuların şikayeti üzerine" uçaktan indirdiği sosyal medya fenomeni Adem Salih ve Slim Elbahir adlı iki yolcu, hava yolu firmasına dava açacaklarını söylediler

21 Aralık 2016, Çarşamba 23:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Çarşamba gecesi Londra-New York uçuşunun hemen öncesinde meydana gelen olayı cep telefonuyla kaydeden Adem Salih, sosyal medyada Delta Havayolları'na "boykot" çağrısında bulundu ve dava açacağını söyledi.


ARAPÇA KONUŞTUK DİYE...


Olayı sosyal medya hesaplarından paylaşan Salih'in video kaydında, görevliler tarafından uçaktan indirilmeden hemen önceki sözleri yer alıyor.

Annesiyle yaptığı Arapça telefon görüşmesinin ardından bazı beyaz yolcuların kendisini şikayet ettiğini iddia eden Salih, "Farklı bir dil kullandığımız için bizi uçaktan atıyorlar. 2016 yılındayız. Gözlerime inanamıyorum. Bu ırkçılık." ifadelerini kullandı.

Salih, uçaktan atılmasına ilişkin Amerikan CBS kanalına yaptığı açıklamada, annesiyle uçakta Arapça konuşurken yolculardan birisinin kendisini "İngilizce konuş" diye uyardığını anlattı. Salih, "Ben de kadına istediğim dilde konuşabileceğim diye karşılık verince, uyarıda bulunan kadının kocası bana bağırmaya başladı." dedi.


 

OLAY SOSYAL MEDYADA SES GETİRDİ


Söz konusu videonun Twitter'da hızla yayılması üzerine birçok kişinin olayı kınadıkları ve firmayı boykot edebilecekleri yönünde paylaşımlarda bulundukları görüldü.

Youtube'daki videoları milyonlarca kişi tarafından takip edilen Salih'in Twitter'daki paylaşımı birkaç saat içinde yaklaşık 400 bine yakın kişi tarafından paylaşıldı.
 

DELTA HAVAYOLLARI AÇIKLAMA YAPTI


Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Delta Havayollarının açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"İki yolcu, 20'den fazla yolcunun rahatsızlıklarını dile getirmesi sonucu bu uçuştan indirilmiş ve sonraki uçuşa aktarılmıştır. Olayın nasıl meydana geldiğini anlamak için kapsamlı bir araştırma başlattık. Ayrımcılık iddialarını oldukça ciddiye alıyoruz. Bizim kültürümüz diğerlerine saygılı davranmayı gerektirir."
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: George Floyd davasında flaş gelişme