Stopaj kıyağı frenlendi piyasa panikledi

Anayasa Mahkemesi, bono ve tahvil kazancı için yabancı yatırımcıdan sıfır Stopaj Vergisi alınmasını düzenleyen yasa hükmünü bozdu

17 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

YERLİYE YÜZDE ON VERGİ

Anayasa Mahkemesi, yabancı yatırımcılara sağlanan Stopaj Vergisi muafiyetine ‘Dur’ dedi. Bugüne kadar Türkiye’de tahvil ve bono satın alan yabancı yatırımcılar, bu kağıtlardan elde ettikleri gelirler için vergi ödemiyordu. Türk yatırımcılar ise yüzde 10 Stopaj Vergisi veriyordu. Anayasa Mahkemesi, bu ayrıcalığı düzenleyen Gelir Vergisi Kanunu’nun ilgili maddelerini iptal ettiğini duyurdu.

FAİZLER 8.61’i GÖRDÜ

İptal kararı, piyasalarda panik dalgası yarattı. Hem yabancı yatırımcılar hem de ‘yabancıların kazançları azalacağı için piyasadan çıkacağını’ düşünen yerli yatırımcılar hızla satışa geçti. İlk satışların ardından, uygulamanın dokuz ay sonra başlayacağı fark edildi ve panik azaldı. Güne yüzde 8’in altında başlayan bono faizleri bir ara yüzde 8.61’i gördü, gün sonunda yüzde 8.23’ten kapandı.

BORSA 50 BİNİN ALTINDA

Kriz boyunca küresel piyasalara uygun hareket eden İstanbul Borsası’nda stopaj haberinin etkisi Avrupa borsalarında görülen yüzde 1’e yakın kayıplarla birleşti. Sabahki panik satışlarda bir anda yüzde 1 düşen borsa, günü yüzde 2.41 kayıpla 49 bin 790 puanda bitirdi. Dünyada da değer kazanan dolar ise sabah bir anda 1.44’lerden 1.46’lara çıktıktan sonra, akşam serbest piyasada 1.4620 liradan satılıyordu

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.