Stres ve depresyon arasında bağlantı var mı?

Stres için modern dünyanın vebası diyebiliriz. Dozunda stres her ne kadar yaptığımız şeye daha fazla odaklanmamızı sağlasa da fazla stres hastalıklara davetiye çıkarıyor. Bu hastalıklardan biri de depresyon. İsveç’teki Karolinska Enstitüsü'nde yapılan bir araştırma, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin ve stres hormonlarının salgılanmasına katkıda bulunan bir protein keşfettiler.

04 Ekim 2020, Pazar 15:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’nde fareler üzerinde yapılan bir deneyde hem ruh halini düzenleyen serotonin maddesinin işlevinde, hem de stres hormonlarının salgılanmasında önemli olan ve beyinde bulunan bir protein keşfettiler. Popular Science'ta yer alan habere göre, araştırmanın bulguları depresyon ve anksiyete için yeni ilaçların geliştirilmesi bakımından önemli sonuçlar doğurabilir.

İnsanların yaşadıkları travma ve ağır stresin ardından kronik stres gelişebiliyor. Bu durum, depresyon ve anksiyete gibi diğer hastalıkların oluşma tehlikesini artırıyor fakat arkasında hangi işleyişlerin bulunduğu ya da bu stres tepkisinin nasıl düzenlendiği henüz kesin olarak bilinmiyor.

Gizemli P11 proteini

Gizemli P11 proteini

Karolinska Enstitüsü’nde çalışan araştırmacılar, daha önce p11 adı verilen bir proteinin, beyinde bulunan ve ruh halini düzenleyen bir sinir taşıyıcısı olan serotoninin işlevinde önemli bir rol oynadığını göstermişlerdi.

Depresyonlu hastaların ve intihar kurbanlarının beyinlerinde, daha düşük seviyede p11 proteini bulunmuştu. P11 seviyeleri azalan laboratuvar farelerinde de depresyon ve anksiyete benzeri davranışlar görülmüştü. Farelerdeki bu p11 seviyeleri, bazı antidepresan ilaçlarla da yükseltilebiliyordu.

Daha fazla anksiyete işareti gösterdiler

Daha fazla anksiyete işareti gösterdiler

Yeni çalışmanın gösterdiğine göre p11, farelerin hipotalamus beyin bölgesindeki belli nöronların faaliyetini düzenleyerek, stres hormonu kortizolun başlangıçtaki salınımını etkiliyor.

P11 eksikliği bulunan farelerin, p11 seviyeleri normal olan farelere kıyasla strese daha kuvvetli şekilde tepki verdiğini ve daha yüksek bir nabız ile daha fazla anksiyete işareti sergilediğini göstermiş.


Molecular Psychiatry'de yayınlanan araştırmanın bulguları ile depresyon ve anksiyete tedavisinde yeni ilaçların geliştirilmesi ümit ediliyor.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mutsuzluğa sürükleyen 5 alışkanlık