Suriye'ye Erdoğan'dan sert yanıt

Suriye'ye Erdoğan'dan sert yanıt

Başbakan Erdoğan, Şam'daki intihar saldırısının ardından Suriye'nin Türkiye'yi de sorumlu tutan açıklamasına sert yanıt verdi

19 Temmuz 2012, Perşembe 08:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Rusya'dan dönüşünde Ankara'da soruları yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Suriye Enformasyon Bakanı’nın Suriye'nin başkenti Şam'daki saldırıdan Türkiye istihbaratını sorumlu tutmasını ‘dezenformasyon’ olarak niteledi.

>> ŞAM'IN KALBİNE BOMBA

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: "Dezenformasyon, bu tür süreçlerde yönetimlerin en önemli dikkat edilmesi gereken yanıdır. Şu anda dezenformasyon yapmak suretiyle Suriye yönetimi biliyorsunuz uçağımızı düşürdüğü halde bu konuda önceleri kaçma yolunu denediler daha sonra farklı bir yaklaşım içerisine girdiler. Burada yapılan dezenformasyondur. Kimse, kardeş halk olan Suriye halkına bu tür yollara gittiğimizi kimse bizden bekleyemez kimse böyle bir adım attığımızı söyleyemez.

>> 'REJİM KENDİNİ HESABA ÇEKMELİ'

Bu konuda rejim kendini öncelikle hesaba çekmelidir. Şu anda yıkılmış bir Hama var, Humus var. Şu anda Şam aynı duruma doğru gidiyor. Bunu kendisi bir defa hesaba çekmek suretiyle nerede, ne oldu, bu ordunun içerisinden dağılan insanlar niçin dağılıyor, bu muhailf güçler nasıl doluştu? Bunun hesabını kendisine sormalı. Bu Enformasyon Bakanlığının yapmış olduğu açıklamanın kabul edilebilir hiçbir yanı yoktur."

Erdoğan, "Cenevre'de zaten Dışişleri Bakanımız orada Esad'ın olmadığı bir geçiş hükümetinden bahsetti ve genel hava da zaten orada Esad'sız bir geçiş hükümeti... Bu geçiş hükümeti denilen aslında bir seçim hükümeti. Bir seçim hükümeti kurulsun ve bu seçim hükümeti orada partilerin kurulmasına imkan hazırlasın ve bu kurulan partiler demokratik bir yarış içerisinde Suriye'de halkın iradesini şekillendirsin, yönlendirsin. Ama eğer siz kalkar da hükümeti kurar başında yine Beşşar kalırsa, orada hiçbir şey değişmez" dedi.

'RUSYA'YA BEŞAR'IN ALTERNATİFLERİNİ SUNDUK'

Başbakan Erdoğan, "Cenevre sürecinin bence en önemli yanı, Beşar'ın olmadığı bir geçici hükümet ki, burada iktidarın, muhaliflerin, tarafsızların katılımı olmalı. Bunların hepsi orada olumlu karşılandı. Bunların oluşturacağı bir hükümet ve bununla beraber seçime gidiş... Rusya buna, görüşmemizde aslında olumlu baktı, yani olumsuz bakmıyor. Şu noktasında tabi, 'yani Beşar'ın olmaması halinde ne olur?' diye endişeleri var. Bu konularda biz başka alternatifler de kendilerine sunduk. Bu alternatifleri de kendilerine sununca onların üzerinde düşünmelerinin gerekeceği noktasına vardılar" ifadelerini kullandı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Johnson & Johnson aşısı için flaş açıklama! Birden fazla sorun tespit edildi