Tarih gün yüzüne çıkacak

Kartal, Türkiye’nin ilk Masal Müzesi ve sınırları içerisinde Aydos Ormanı ve Dragos Tepesi gibi doğal sit alanlarını barındırıyor. 157 kent parkı ve Masal Müzesi ile ziyaretçilerini bekliyor

26 Nisan 2018, Perşembe 10:00
A A
Kerem KÖFTEOĞLU


BRİYAS SARAYI’NIN KALINTILARI

Kartal’a bağlı Dragos’ta yapılan arkeolojik kazılarda 4. ve 6. yüzyıla ait izlere rastlandı. Geç Roma ve Erken Bizans dönemine ait hamam, kilise ve mezarların bulunduğu kazının en büyük keşfi de Briyas Sarayı oldu. 7. Yüzyılda yazılmış kitapta Dragos’un güney eteğinde Briyas adında bir sarayın varlığından söz ediliyor.

Kazı sonunda bulunan kalıntılarla ilgili uzmanların yaptığı araştırmalar, buranın kayıp Briyas Sarayı olduğunu gösteriyor. Denize yakın kazının girişindeki hamam için ise denizcilerin, ticaretle uğraşan insanların öncelikle bu hamamda temizlendikten sonra saraya girdikleri yorumları yapılıyor. Ara verilen kazıların devam edip tarihi kalıntıların tamamen gün yüzüne çıkarılmasıyla Kartal tarihi bir alana kavuşmuş olacak.

YAPMADAN DÖNMEYİN

● Kurtuluş mücadelesine önemli katkılarda bulunan Kartallı Kazım Meydanı’nı turlamadan,

● Ünlü ney ustası Neyzen Tevfik ve Cumhuriyet aydını Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz'ün heykellerini görmeden,

● Kızılay Bulvarı, Ceviz Meydanı Sosyal ve Kültürel Aktivite Merkezi’ni gezmeden,

● Devasa Havuz Sokak Yanı Parkı’nı ziyaret etmeden,

● Ayazma Çay Bahçesi’nde pide yemeden,

● Yüzde 100 ekolojik pazarından alışveriş yapmadan dönmeyin!

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.