Tarım arazisini hobi bahçesi için satana hapis cezası geliyor

Tarım arazisini hobi bahçesi için satana hapis cezası geliyor

Tarım arazilerinin bölünerek, hobi bahçesi gibi yöntemlerle amacı dışında kullanılmasına aracılık edenlere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve 100 günden 1.000 güne kadar adli para cezası gelecek.

28 Ekim 2020, Çarşamba 07:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Konuyla ilgili dün Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen kanun teklifi ile ilgili bilgi veren Meclis Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, “Ayrıca tüzel kişilikler için de 50 bin liradan 250 bin liraya kadar para cezası olacak” diye konuştu.

Haksız kazanç sağlanıyor

Tarım arazilerini parselleyip büyük rantlar elde edenlere yönelik bir yaptırım olmadığına dikkati çeken Kılıç, “Bunlar, tarım arazilerini tescil edilemeyecek şekilde paylara ayırdıktan sonra anonim şirketler, kooperatifler kurmak yoluyla küçük hisselere bölüp satıyorlar. Tarım arazisiyken 1 liraya aldıkları yerleri hobi bahçesine çevirerek 100 liraya satmak suretiyle haksız kazanç elde edenlere karşı düzenleme getiriyoruz. Daha çok emlak danışmanı ve çevre sahibi insanlar bunu yapıyor” dedi.Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Fiyatı altınla yarışan taş dünyada sadece Tokat'ta çıkıyor