Temel kazısında Roma dönemine ait 2 bin yıllık lahitler bulundu

Temel kazısında Roma dönemine ait 2 bin yıllık lahitler bulundu

Kütahya'da, belediye hizmet binasının inşaat sahasında Roma dönemine ait 2 bin yıllık lahitlerin bulunması üzerine alanda çalışmalar durduruldu

21 Aralık 2016, Çarşamba 17:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kütahya Gaybiefendi Mahallesi'ndeki belediye yeni hizmet binasının inşaat sahasında lahitlere rastlanması üzerine durum Kütahya Müze Müdürlüğü yetkililerine bildirildi.
 

"ÇALIŞMALAR TAMAMLANDIKTAN SONRA İNŞAAT DEVAM EDECEK"


İnşaat alanına gelen arkeologlar, bulunan mezarlarda inceleme ve kurtarma kazısı yaptı. İnşaatın proje müdürü Orhan Erdoğan da temel kazısı yaptıkları sırada mezarlara rastlanması üzerine çalışmaları durdurduklarını dile getirerek,
"Arkeologların çalışmalarını tamamlanmasının ardından, verecekleri bilgiler doğrultusunda inşaat devam edecek" diye konuştu.
 

"2 BİN YILLIK OLDUĞUNUZ DÜŞÜNÜYORUZ"


Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün, kazı çalışmalarında Roma dönemine ait 3 lahdin açığa çıktığını belirterek, "Mezarlarda yaptığımız incelemelerdeki ilk bulgulara göre yaklaşık 2 bin yıllık olduğunu düşünüyoruz. Bu bölge büyük olasılıkla, antik dönemde nekropol alanı. Her bir mezarın içinde 4-5 insana ait iskeletler bulundu. Bu bölgede başka mezarlar da çıkabilir" şeklinde konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Taylor Swift, The Beatles'ın rekorunu kırdı