Terli terli de su içilir!

Terli terli de su içilir!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Çağatay Güler, "Terli terli su içmeyin' sözünün doğru olmadığını belirterek terli terli de su içilmesi gerekiyor. Böbrekler için bu gereklidir" dedi

29 Ekim 2015, Perşembe 14:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hacette Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağatay Güler, "Terli terli su içmeyin" sözünün doğru olmadığını belirterek "Terli terli de su için, içilmesi gerekiyor. O söz insanların sağlığı için gerekli suyu almasını engelliyor. Böbreklerin sağlığı için dolaşım sistemi için bu gereklidir" dedi.

Toplumda var olan "Terli terli su içmeyin" sözünün yanlış olduğunu dile getiren Güler, "Öğrenciler koştuğu zaman belli aralıklarla mutlaka su içmeli" dedi. Her yaştaki insanın uzun yol yürüdüğünde ya da ağır iş yaptığında veya herhangi bir sıcak ortamda çalıştığında sık su içmesi gerektiğini belirten Güler, şöyle konuştu:

"Ara vererek su içmesi lazım. Onun için 'Terli terli su içmeyin' sözü doğru değil. Terli terli de su için, içilmesi gerekiyor. O söz insanların sağlığı için gerekli suyu almasını engelliyor. İnsanların terlediği zaman belirli bir iş yaptığı sırada ara vererek su içmekten çekinmemesi gerekir. Böbreklerin sağlığı için dolaşım sistemi için bu gereklidir."

Türkiye'de içme suyunun çok israf edildiğini dile getiren Güler "Biz musluk tamir etmesini bilmiyoruz. Bir üniversite tuvaletinin ya da sokakta çeşmenin musluğu bozuk, akıyor. Ona karşı bir sorumluluk duymuyoruz. O musluğun onarılması için her vatandaşın sorumluluk alması gerekir" şeklinde konuştu.

Güler, insanın içebileceği suyun çok değerli olduğunu vurgulayarak "Bununla araba yıkamamalı, çim sulamamalıyız. Kirli suyu arıtıp bu işleri yapmalıyız" dedi.

AA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kimyonun faydaları: Kimyon hangi hastalıklara iyi gelir? Kimyonun 9 faydası