TL'nin simgesi için bomba iddia!

Kimi simgeyi şemsiyeye benzetti, kimi içinde illuminatinin gözünü gördü. Kimine göreyse yeni sembol Tayyip Erdoğan'ın adını simgeliyordu

01 Mart 2012, Perşembe 15:07
A A

Merkez Bankası'nın düzenlediği yarışma sonucunda seçilen TL simgesi, tartışmalara neden oldu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, "Merkez Bankası bağımsızlığının ulaştığı son nokta Tayyip Erdoğan’ın adının baş harflerini paramızın simgesi yapmak oldu" dedi.

Öztrak, yazılı açıklamasında, Türk Lirası’nın yeni simgesinin açıklandığını anımsatarak, şunları kaydetti:

"Merkez Bankası bağımsızlığının ulaştığı son nokta Tayyip Erdoğan’ın adının baş harflerini paramızın simgesi yapmak oldu. Böylece padişah olma özlemini her fırsatta sergileyen Başbakan’a, adına sikke basarak en güzel hediyeyi verdi. Artık paramızın değerinden sonra Başbakan’ın simgesi de sıcak paracılara emanet edilmiş oldu. Bu cüret ve ibret tablosunu halkımızın dikkatine sunarken, Başbakanlık’ın tuğra basma hazırlığına ne zaman başlayacağının da merak edildiğini hatırlatmak istiyorum."

Meclis Genel Kurulu'nda konuşan MHP Antalya Milletvekili Doç. Dr. Mehmet Günal ise, geçen hafta yapılması planlanan TL simgesi tanıtım toplantısının Başbakan'ın katılmasını sağlamak için bugüne ertelendiğini söyledi. Günal, "Ekonomiden Sorumlu Bakan Babacan yeni simgeyi açıklasa ne olurdu? Başbakan'ın katılması şart mıydı?" diye sordu.

SOSYAL MEDYA'DA GENİŞ YANKI BULDU

Daha açıklanmadan hakkında onlarca fikir üretilen yeni Türk Lirası simgesi, açıklanmasıyla sosyal medyanın da gündemine oturdu.

TL'NİN SİMGESİ NE ANLATIYOR?
TL SİMGESİNİ BİLGİSAYARINIZA KURUN


Twitter'da sadece Türkiye değil dünya trendleri arasına da girmeyi başaran Tülay Lale imzalı tasarımı kimileri çok beğendi, kimileri Euro'ya, kimileri  Ermeni Dramı’nın sembolünün tersine benzetti.

Simge bazılarına direği, bazılarına golf sopasını, kimine de yalnızlığı hatırlattı.

TWİTTER'DA NE SÖYLENDİ?

Yeni haç'ınız hayırlı olsun
$ ve € gibi... İşte TL'nin yeni simgesi. Altın Oran'a uygun olarak tasarlandı. Hayırlı olsun!
Artık bizim de logomuz var! TL'nin yeni simgesi belli oldu
TL nin simgesi. Her yabancı simgeden bir parça var sanki.
TL'nin simgesi açıklandı. İlginç bir şey. Alt çizgisi yukarı doğru kıvrık, dik çizgi üzerinde 2 küçük çizgi olan L şeklinde.
TL nin simgesi değişirse bütün banknotlar yeniden mi basılacak şimdi?
TL'nin simgesi acaba hangi klavye kısayol kombinasyonuyla çıkacak :)
TL'nin simgesi beni zerre ilgilendirmiyor, keza bizzat TL'nin kendisi ile yıllardır kavgalıyız ve görüşmüyoruz.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.