TOKİ'den indirim müjdesi

TOKİ'den indirim müjdesi

TOKİ, borcunu ödeyip tapusunu almak isteyen konut ve işyeri alıcılarından gelen yoğun talep üzerine indirim kampanyası düzenledi

14 Eylül 2012, Cuma 12:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve işyeri alıcılarından gelen yoğun talep üzerine 2012 yılı için indirim kampanyası düzenledi.

İdare, hak sahiplerine peşin ve 3 ay vadeli olmak üzere iki ödeme alternatifi sağlıyor. Buna göre, borç bakiyesini peşin olarak kapatanlar yüzde 20, 3 ay vadeli eşit taksitler halinde kapatanlar ise yüzde 17 indirimden yararlanacak. Kampanya kapsamında söz konusu indirimden faydalanmak isteyenler, konut kredisi de kullanabilecek.

TOKİ’nin indirim kampanyasından, satışları 2010 yılı sonuna kadar gerçekleştirilmiş ve geri ödeme taksiti 2010 yılı sonuna kadar başlamış, geri ödemeleri halihazırda devam eden, konut ve işyerleri sahipleri yararlanacak. Vadesi 12 ay ve daha az kalan projeler kampanya dışında tutuldu.
Kampanyadan yararlanmak isteyen alıcıların, Eylül 2012 ayı da dahil olmak üzere başvuru tarihi itibarıyla ödemekle yükümlü oldukları taksitlerini yatırmış olmaları gerekiyor.

-Başvurular 20 Eylül’de başlıyor-

Söz konusu indirim kampanyasından yararlanmak isteyen konut ve işyeri sahipleri, 20 Eylül-19 Ekim tarihleri arasında satış işlemlerini gerçekleştiren bankaya başvurabilecek. Konut ve işyeri alıcıları, borç kapatma tarihi itibarıyla hesaplanacak borç bakiyelerini, peşin veya aylık eşit taksitler halinde olmak üzere 3 ay vadeli olarak kapatabilecek.

Kampanya kapsamına alınan projelerdeki 2010 yılı sonuna kadar gerçekleştirilmiş ve geri ödeme taksiti 2010 yılı sonuna kadar başlamış geri ödemeleri halihazırda devam eden konut ve işyeri alıcıları (vadesi 12 ay ve daha az kalan konut ve işyerleri hariç) borç bakiyelerini kapatarak indirimden faydalanmak istemeleri halinde ilgili bankalardan konut kredisi kullanabilecek. Arsa Karşılığı Gelir Paylaşımı Projeleri ise indirim kampanyasına dahil edilmedi.

TOKİ, hem kaynak ihtiyacını karşılamak hem de borcunu erken kapatıp tapusunu hemen almak isteyen vatandaşların isteklerine yanıt vermek için her yıl erken ödeme indirim kampanyası düzenliyor.

İndirim oranları belirlenirken, enflasyon oranlarıyla bankaların kredi faiz oranları dikkate alınıyor. TOKİ, bankalardan faizle kredi almak yerine, borç bakiyelerinde indirim yapıp, borcunu erken tahsil etmeyi tercih edebiliyor.

İdare’nin konut ve işyerleri için uygulayacağı 2012 yılı indirim kampanyası hakkında "www.toki.gov.tr" adresinden ayrıntılı bilgi edinilebilecek.
Kampanyadan yaklaşık 145 bin kişinin yararlanması öngörülüyor.

Duygu Can -AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İnternette görüp başladı! Bahçesinde üretip ayda 4 bin lira kazanıyor