TOKI'ye vergi muafiyeti

Yeni konut alanları için arsa üretimiyle ilgili bir yasa tasarısı hazırlayan hükümet, Toplu Konut İdaresi'nin Hazine'den alacağı arazilere vergi muafiyeti getiriyor

15 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

TASARI MECLİS'E SUNULDU

Arsa Üretimi ve Değerlendirilmesi Hakkında Yasa ile Bazı Yasalarda Değişiklik Yapan Tasarı, Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Tasarıya göre Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) ait arazi ve arsalara, Arazi Vergisi muafiyeti geliyor. Ayrıca büyükşehir belediyeleri, finans merkezi olarak kullanılacak alanları belirleyebilecek, bu alanlarda her ölçekteki imar ve parselasyon planları yapabilecek.

TEREDDÜT ORTADAN KALKIYOR

Tasarı, Hazine’den, TOKİ’ye gerçekleştirilen arazi devri için yapılacak işlemlerdeki tereddütü ortadan kaldırıyor. Yasadaki ‘arsa ve arazi’ ibaresini kaldıran tasarıya göre, kamu hizmetine tahsis edilen arazi ve arsalar hariç olmak üzere, TOKİ’nin talebi, Başbakan’ın onayı ile belirlenen Hazine’ye ait taşınmazlar ve Hazine adına tescil edilecek taşınmazların mülkiyeti, TOKİ’ye bedelsiz devredilecek.

KİMSE HAK İSTEMEYECEK

Tasarı, tasfiye halindeki Emlak Bankası’nın gayrimenkullerinin bedeli karşılığında TOKİ’ye devrini düzenliyor. TOKİ ve ortaklıklarından, Emlak Bankası’ndan devredilen varlıklardan ve varlıklarla ilgili devirden önce yapılan akitlerden doğan yükümlülükler nedeniyle hak ve alacak istenmeyecek. Tasarıya göre TOKİ’ye 1 başkan yardımcısı, 3 daire başkanı olmak üzere, 54 kadro tahsis edilecek.

BÜYÜKŞEHİRE FİNANS YETKİSİ

Tasarı, büyükşehir belediyelerine, finans merkezi olarak kullanılacak alanları belirlemeyi, bu alanlarda her ölçekteki parselasyon planlarını, her türlü imar uygulamasını yapma yetkisi veriyor. Büyükşehir belediyeleri, Sermaye Piyasası Kurulu’nun uygun görüşünü alarak 250 bin metrekare veya en az bu büyüklükteki tek parselden oluşan finans alanlarının sınırlarını da belirleyecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.