TRT'den bandrol açıklaması

TRT'den bandrol açıklaması

15 Şubat 2011, Salı 16:45
A A
TRT'den bandrol açıklaması

Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun (TRT) tarihinin en düşük gelir oranına rağmen etkin kaynak yönetimi sayesinde en yüksek verimliliği elde ettiği bildirildi.

TRT Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, kurumun kamu hizmeti yayıncılığı yapan, özerk ve tarafsız tek yayın kuruluşu olduğu, tüm giderlerini kendi gelirleriyle karşıladığı belirtildi.

TRT’nin daha önce yüzde 3,5 olan enerji payının, yüzde 2’ye düşürülmesinin kurumda yaklaşık 150 milyon lira gelir kaybına neden olduğu ifade edilen açıklamada, "Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) kurumumuza hiç danışmadan almış olduğu ve hukuka aykırı olduğunu düşündüğümüz bir kararıyla da kurumumuzun ilaveten 70 milyon lira daha gelir kaybına uğratılacağı hesaplanmıştır" ifadelerine yer verildi.

Bakanlar Kurulunun TRT’nin yeni bandrol ücretlerinin düzenlenmesine yönelik kararıyla bandrol ücretlerinde yüzde 25 ile yüzde 50 arasında tüketiciler lehine indirimler sağlandığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu indirimlerin bandrol ücretlerinde düşüş değil de yüzde 100 artış yapılmış gibi yansıtılması kamuoyunun bilerek yanıltılmasına neden olmaktadır. TRT yönetimi tarihinin en düşük gelir oranlarıyla etkin bir kaynak yönetimi sayesinde, en yüksek verimliliği elde etmektedir."

Açıklamada, uyduların, set-up box cihazlarının, ev sinema sistemlerinin, MP3, MP4 gibi cihazların, FM turner kartının, TV turner kartının bandrol ücret oranlarının yüzde 16’dan yüzde 10’a, taşıtlarda binde 8’den binde 4’e, bunların dışında kalan radyo ve televizyon yayını almaya her türlü cihazda ise bu oranın yüzde 16’dan yüzde 8’e düşürüldüğü kaydedildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.