Tüketici güven endeksi nisanda 3.5 puan yükseldi

Tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimlerini yansıtan tüketici güven endeksi nisanda 3.5 puanlık artışla, marttaki 67.8 düzeyinden nisanda 71.3'e yükseldi

20 Nisan 2017, Perşembe 10:53
A A
Tüketici güven endeksi nisanda 3.5 puan yükseldi
Tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, 0 ile 200 arasında değer alıyor. Endeks değerinin 100´den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100'den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 3.4 artarak nisan ayında 90.7 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.


GENEL EKONOMİK DURUM BEKLENTİSİ ENDEKSİ ARTTI


Genel ekonomik durum beklentisi endeksi mart ayında 93.2 iken, nisan ayında yüzde 3.3 artarak 96.2 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre arttığını gösteriyor.


İŞ UMUDUNDA KIPIRDANMA


İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 3.7 artarak nisan ayında 73.1 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.
 

TASARRUF ETME İHTİMALİ ENDEKSİ YÜZDE 25.1 OLDU


Mart ayında 19.9 olan endeks, nisan ayında 25.1 değerine yükseldi. Bu artış, tasarruf edebileceklerine olan inançları çok düşük de olsa tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını gösteriyor.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER En çok talep gören İstanbul konut projeleri neler?