Tüketiciyi aldatan yandı!

Tüketiciyi aldatan yandı!

Tüketiciyi aldatan yandı!

03 Ocak 2010, Pazar 14:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ulusal yazılı ve görsel basında tüketiciye yönelik aldatıcı ve yanıltıcı reklam yapan firmalara uygulanacak cezanın 2010 yılı için 68 bin 678 liraya liraya çıkarıldığı bildirildi. Bursa Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Mahmut İnan, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında, tüketici haklarına aykırı edenlere para cezalarının uygulandığını söyledi.

Tüketicileri aldatanlara yönelik verilen bu cezaların her yıl başında belirli oranlarda artırıldığını ifade eden İnan, cezaların 2010 yılı için yeniden belirlendiğini bildirdi.

GARANTİ SÜRESİ İÇİNDE TAMİR...

Ticari reklam ve ilanların yasalara uygun dürüst ve doğru olmaması, tüketiciyi aldatıcı ve yanıltıcı olması durumunda uygulanacak cezanın 6 bin 867 lira olduğunu ifade eden İnan, şöyle konuştu:

"Ulusal ve görsel basında tüketiciye yönelik aldatıcı ve yanıltıcı reklam yapan firmaların cezası ise 68 bin 678 liraya çıkarıldı. Bu ceza, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca uygulanabiliyor. Tüketicinin eğitilmesinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca belirlenen usül ve esaslara aykırı hareket edilmesi durumunda firmanın alacağı ceza ise bin 144 lira olarak belirlendi. Aykırılık, ülke bazında yayın ile gerçekleşirse 10 katı ceza uygulanacak."
İnan, garanti belgesiyle ilgili cezanın ise 228 liraya yükseltildiğini dile getirerek, "Tüketiciye garanti belgesi verilmemesi, garanti süresi içinde arızalanan malın ücretsiz tamir edilmemesi hallerinde firma bu cezaya çarptırılacak" dedi.

TÜRKÇE KILAVUZ YOKSA CEZA 228 TL
Ülkede üretilen ya da ithal edilen ürünlerin Türkçe kılavuzu olmadan satılması durumunda firmaya verilecek cezanın 228 liraya çıkarıldığını ifade eden İnan, kampanyalı satışlarda, tüketicinin vazgeçmesinin ardından o ana kadar ödenen bedeli geri vermeyen firmaların ise 572 lira cezayla karşılaşacağını bildirdi.

İnan, kampanyalarda satış ve teslim tarihi ile ilgili bilgilerin tüketiciye sunulmaması halinde verilecek cezanın ise 228 milyon liraya yükseltildiğini belirterek, satışa sunulan ayıplı malların ya da ambalajlarının üzerine "özürlüdür" ibaresi yazmayan firmaların da 228 lira ceza ödeyeceğini kaydetti.
Kapıdan satışlarda kurallara aykırı edenlerin 228 ile 572 lira arasında ceza ödeyeceğini vurgulayan İnan, firmaların tüketicilerin haklarına aykırı etmemeleri uyarısında bulundu.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Albayrak güzel haberi duyurdu: Avrupa ikincisi olduk