Türk-İş'ten kısa çalışma ödeneği talebi

Türk-İş'ten kısa çalışma ödeneği talebi

1 Nisan tarihinde sona erecek Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, sürecin devam ettirilmesini istediklerini açıkladı.

27 Mart 2021, Cumartesi 11:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Atalay, AA muhabirine, Kovid-19 salgınının ortaya çıktığı süreçte istihdamın korunması amacıyla birçok destek ve düzenlemeyi içeren "Ekonomik İstikrar Kalkanı" paketinin devreye alındığını anımsattı.

Geçen yıl mart ayında açıklanan paket kapsamında kısa çalışma uygulamasının da etkin olarak kullandırıldığını belirten Atalay, aradan geçen 1 yıllık süreçte kısa çalışma ödeneğinden 3,7 milyondan fazla çalışanın yararlandığını vurguladı.

Salgın sürecinde işçi ve işverene fayda sağlayan kısa çalışma ödeneğinin 1 Nisan itibarıyla sona ereceğine dikkati çeken Atalay, şunları kaydetti:

"Salgının yıkıcı etkisinin hissedildiği, vaka sayısının arttığı bu dönemde istihdamı koruyucu tedbirlere devam edilmeli. Salgının sağlık başta olmak üzere ekonomik ve sosyal alanda yol açtığı tahribatın giderilmesi fedakarca çalışan işçilerin emeğiyle mümkündür. Bu doğrultuda, kısa çalışma ödeneğinin ekonomik ve sosyal şartlar iyileşene kadar sürdürülmesini talep ediyoruz. Bunun yanında, yararlanma şartları kolaylaştırılıp, ödenek tutarının da yükseltilmesi olumlu bir yaklaşım olacaktır."

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Doç. Dr. Murat Şeker, THY Yönetim Kurulu Üyesi oldu