Türk lirasının yıldızı parlıyor

Türk lirasının yıldızı parlıyor

Son bir haftada dolar endeksi yüzde 1'e yakın düşüş kaydederken Türk lirası, Brezilya realinin ardından yüzde 5 ile dolar karşısında en çok değer kazanan para birimi oldu

08 Aralık 2016, Perşembe 19:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
ABD'de 20 Ocak'ta Başkanlık görevini devralacak Donald Trump'ın uygulayacağı ekonomi politikaları, olumlu gelen ABD verileri ve ABD Merkez Bankasının (Fed) aralıkta faiz artışı gerçekleştireceği beklentisi doların diğer para birimleri karşısında tarihi seviyeleri görmesine neden oldu.

Dolar endeksi, 24 Kasım'da küresel piyasalarda artan dolar talebi ile 2003'ten bu yana ilk kez 102'nin üzerine çıktı, avro/dolar paritesi 1,05 sınırına kadar geriledi. Küresel piyasalarda volatilitenin azalması ve tahvil faizlerindeki dengelenmenin etkisiyle gerileyen dolar endeksi son iki haftada etkili olan düşüş trendi ile 100'ün altına geriledi.

Azalan risk iştahının uluslararası piyasalarda gelişmiş ülke varlıklarına ilgiyi artırmasıyla geçen hafta cuma günü dolar/TL 3,5923 ve avro/TL de 3,8294 ile tarihi zirvelerini görmüştü.


Türk lirası bir haftada yüzde 5 prim yaptı


Son bir haftada dolar endeksi sadece yüzde 1'e yakın düşüş kaydederken, TL dolar karşısında yüzde 5 değer kazandı. Diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre de pozitif bir seyir izleyen ve önceki haftalarda açılan farkı kapatan TL, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dış ticarette “milli para kullanılsın” çağrısına uyan ve girişimlerde bulunan özel sektörün de desteği ile güçlenmeye devam ediyor.

Aynı dönemde gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısındaki hareketleri incelendiğinde; Brezilya realinin yüzde 5,5, Güney Afrika randının yüzde 2,6, Endonezya rupisinin yüzde 1,9, Meksika pesosunun yüzde 1,8 ve Rus rublesinin yüzde 1,2 değer kazandığı görülüyor. Bu haftanın ilk işlem gününde 3,5621’i gören dolar TL, bu seviyelerden başlayan düşüşünü bugüne kadar devam ettirerek, 3,3407 ile son 3 haftanın en düşük seviyesini gördü. Geçen hafta kapanışına göre avro/TL yüzde 3,4 azalışla 3,6260 seviyelerine, sterlin/TL ise yüzde 4,8 gerileyerek 4,2600’a indi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 1.100 icra memuru 400 bekçi alınacak