Türk Sinemasının yıldızları Adana'da buluşuyor

Türk Sinemasının yıldızları Adana'da buluşuyor

Dünya çapında birçok filme imza atan ülkemizin en önemli yönetmen ve senaristlerinden Ali Özgentürk’ün 50. sanat yılı memleketi Adana’da kutlanacak. 

15 Mayıs 2017, Pazartesi 16:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Seyhan Belediyesi tarafından organize edilen etkinliklere Özgentürk’ün filmlerinde oynayan, Türkan Şoray’ın da aralarında bulunduğu Türk sinemasının ünlü yüzleri ile Adanalı diğer ünlü oyuncular katılacak.

ÜNLÜLER BULUŞUYOR

Seyhan Belediyesi ev sahipliğinde 20 Mayıs Cumartesi günü saat 20.00’de düzenlenecek etkinlik Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. İlk gençlik yıllarından itibaren yaşamını sanata adayan Ali Özgentürk’ün 50. yıl programına Türk sinemasının önemli isimleri katılacak. Geceye katılacak ünlü isimler arasında Türkan Şoray, Halil Ergün, Suna Selen Sümer, Gülsen Tuncer,  Meral Çetinkaya, Ahmet Mekin, Ayşe Kökçü, Elif İnci, Gülsen Tuncer, Cengiz Sezici Yönetmen Engin Ayça ile Adanalı sanatçılarımız Menderes Samancılar, Rıza Akın, ve Yazar Orhan Kemal’in çocukları Işık - Nazım Öğütçüde katılacak.

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın ev sahipliğinde gerçekleşecek etkinliklerde ünlü yönetmenin arşivinden oluşan birde sergi açılacak. Sanatçının daha önce arşivini bağışladığı Kadir Has Üniversitesi’nin hazırlayacağı sergi saat 19.30’da Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde 2 gün süre ile izlenime sunulacak.


 FİLM GÖSTERİMİ YAPILACAK

Ali Özgentürk 50. sanat yılı etkinlikleri kapsamında 21 Mayıs Pazar günü Özgentürk’ün önemli filmlerinden “Hazal” ve “Bekçi” filmlerinin gösterimi yapılacak. Sinematek işbirliği ile gerçekleşecek film gösterimlerine yönetmenin yanı sıra Türkan Şoray ve Halil Ergün’de katılarak izleyicilerle söyleşi yapacak.. Gösterim saatleri 21 Mayıs Pazar Saat 13.30 “Hazal”  15.30 “Bekçi” olarak belirlendi.


 “ÖZGENTÜRK, ADANA’NIN ÖNEMLİ BİR DEĞERİDİR”

Özgentürk ailesinin Adana için önemli bir değer olduğunu vurgulayan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana’nın da kültürün ve sanatın merkezi olduğunu belirtti.
Başkan Karalar, “Ali Özgentürk isminin gerek Adana gerekse ülkemiz açısından önemli bir yeri vardır. Böyle önemli bir ismin 50. sanat yılı etkinliğine ev sahipliği yapacak olmaktan büyük onur duyuyoruz. Kültürün ve sanatın Adanalının yaşamında ayrı bir yeri vardır. Gerek sinema gerek edebiyat gerekse sanatın başka dallarında Adana’mız önemli isimleri yetiştirmiştir. Bu da Adanalılar’ın sanata bakış açısını gözler önüne sermektedir. Bu topraklardan yetişmiş önemli değerlerimiz vardır. Bu değerlerden biride Ali Özgentürk’tür. Kendisinin Adanalı olmasından biz Adanalılar onur ve gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

 
 
 
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Liselilerin sanat aşkına koronavirüs engel olamadı