Türkiye Lloyds'a 'üs' olacak

Türkiye Lloyds'a 'üs' olacak

Lloyd's 2025 yılına kadar uzmanlık gerektiren sigorta ve reasürans işlerinin global merkezi haline gelecek

15 Mayıs 2012, Salı 15:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Lloyd's'un bugün açıklanan yeni ve iddialı stratejisinin temelinde; uzmanlık gerektiren sigorta ve reasürans işlerinde başlıca global merkezlerden biri haline gelme hedefi yatıyor.

Vizyon 2025 olarak adlandırılan bu strateji, Lloyd's binasının ünlü Underwriting Room'unda (Sigortalama Odası) İngiltere Başbakanı David Cameron’ın katılımı ile düzenlenen bir etkinlikle yürürlüğe konuldu.

Vizyon 2025; kuruluşun özellikle hızlı gelişen pazarlar olan Singapur, Çin, Hindistan, Brezilya, Kolombiya ile Türkiye’de büyümesi ve Lloyd's'un underwriting kapasitesini gerçek anlamda uluslararası statüye ulaştırması yönünde hazırlanan cesur planlardan oluşuyor.

Lloyd’s, büyüme açısından Türkiye'yi kilit rol oynayacak ülke olarak tespit etti. 2010 ile 2011 yıllarında yüzde 9 ve yüzde 8,4'lük büyüme oranları ile Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip olan Türkiye, aynı zamanda dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri oldu. Yurtdışı doğrudan yatırımlar 2009 yılında 6,1 milyar avro olarak gerçekleşirken, 2011 yılında 9 milyar avroya yükseldi.

Lloyd’s Yönetim Kurulu Başkanı John Nelson, “Lloyd's'un Türk ortakları ile yürüttüğü havacılık, enerji ve denizcilik endüstrisindeki projelere yönelik reasürans işlerinin prim büyüklüğü halihazırda 150 milyon ABD Doları civarında. Hedefimiz, Lloyd's'un bu işlerdeki payını Türk ortaklar vasıtası ile daha da büyütmek” dedi.

Lloyd's'un sigorta sektörü, müşterileri ve brokerlarına danışarak oluşturduğu Vizyon 2025 stratejisinde öne çıkan konular ise şöyle:

•    Lloyd’s, uzmanlık gerektiren sigorta ve reasürans işlerinde global merkez olacak.

•    Lloyd's'un gelişmiş pazarlarda edindiği primlerdeki büyüme düzeyi, en az bu pazarlardaki GSYİH düzeyinde olacak; ancak hızlı büyüyen pazarlarda daha yüksek büyümeye ulaşılacak.

•    Lloyd’s pazarının sermaye tabanı, önde gelen büyüyen ülkelerin daha fazla katkısı ile daha da çeşitlenecek.
•    Pazara yurtdışından önemli sayıdaki katılımcının katkısı ile, Lloyd’s underwriting topluluğu, gerçek anlamda uluslararası statüye ulaşmış olacak.

•    Lloyd’s, brokerların uluslararası ağlarından maksimum derecede yararlanan bir broker pazarı olacak.

•    Lloyd’s’un, yurtdışında belli başlı pazarlarda az sayıda ve güçlü yurtdışı merkezler bulunacak.

Bu sayede Londra, uzmanlık gerektiren sigorta ve reasürans işlerinde önde gelen global merkez durumuna gelecek.
 
Lloyd's Yönetim Kurulu Başkanı John Nelson, şöyle konuştu:

“Vizyon 2025; ekonomik açıdan zorlu olan bugünlerde çok nadir rastlanabilecek bir strateji. Bu, büyümeye yönelik bir strateji. Lloyd's kârlı bir uluslararası kuruluş; ancak biz şirketin uzmanlık gerektiren sigorta ve reasürans alanında gerçek anlamda global merkez konumuna gelmesini sağlamak istiyoruz. Lloyd's pazarının Vizyon 2025 stratejisini gerçekleştirmesi, gerçekten büyük bir çaba olacak. Sağlayacağı yararlar yalnızca Lloyd's için değil; Londra ve İngiltere için de önemli boyutlarda olabilecek.”

Lloyd's Genel Müdürü Richard Ward da şunları kaydetti:

“Lloyd's'un gücü; yalnızca geçmişi ve deneyiminden değil, sürekli yenilik yaratması ve adapte olabilmesinden geliyor. Bu vizyon, Lloyd's pazarlarının büyümesine, uluslararası statüye gelmesine ve çeşitlilik kazanması yönünde tutku dolu planların geliştirilmesine yol açıyor. Yurtdışındaki sigortacılar Lloyd's'a gelme konusuna büyük ilgi gösteriyor. Ancak, bu yeni sigortacıların aramıza katılımını büyük bir titizlikle yöneteceğiz. Vizyon 2025; ani büyüme temelinde değil, sürekli gelişim temelinde oluşturulmuş bir strateji. Bu dinamik vizyon sürekli olarak yeniden gözden geçirilecek.”

BASIN BÜLTENİ

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Altının ons fiyatında sert düşüş