Atık kağıt arabasının içinde ders çalışan Halime'nin hikayesi

Dün İstanbul Arnavutköy'de 10 yaşlarında bir kız çocuğunun babasının atık kağıt topladığı araba içinde oturup ders çalışması çok konuşulmuştu. Suriyeli bir ailenin kızı olan 11 yaşındaki Halime Cuma'nın babasına yardım etmek için kağıt toplamaya gittiği ortaya çıktı

26 Eylül 2018, Çarşamba 12:21 Son Güncelleme:
A A
Atık kağıt arabasının içinde ders çalışan Halime'nin hikayesi

Türkiye dün İstanbul Arnavutköy’de atık kağıt toplama arabasının içinde elinde kalem ve kitap ile görüntülenen küçük çocuğu konuştu.

O görüntülerdeki kız çocuğu, 11 yaşındaki Halime Cuma.

Annesi, babası ve 6 kardeşiyle Arnavutköy İslambey Mahallesi’ndeki evde oturuyor. Suriye'deki iç karışıklıktan kaçarak 1 yıl önce Türkiye’ye gelen ailesinin geçimini 35 yaşındaki baba Abdülrezzak Cuma atık kağıt toplayarak sağlıyor. 7 kardeş içinde sadece 7 yaşındaki Hamide okula gidiyor.

'OKUMAYI VE OKULA GİTMEYİ ÇOK İSTERİM'

Evin en büyük çocuğu olan 11 yaşındaki Halime okula gitmiyor. Halime, babasının evde tek çalışan olduğunu belirterek ona yardım etmek için kağıt toplamaya çıktığını söylüyor.

Haberin fotoğrafları için tıklayınZor şartlarda da olsa okuyor

Arnavutköy’de bir çöp konteynerinin hemen yanındaki kağıt toplama aracının içinde bir boyama kitabını incelediğini belirten küçük Halime, "Okumayı, okula gitmeyi çok isterim ancak şu durumda gidemem. Babam yanında olmam için zorlamıyor beni. Ben severek gidiyorum. Çünkü babama yardım etmek istiyorum. Babamı, annemi ve kardeşlerimi çok seviyorum. Evimizde babamdan başka çalışan yok. O yüzden babam hepimizi aynı anda okula gönderemiyor. Ben de evde oturmaktan dolayı çok sıkılıyorum ve babama yardım etmeye çalışıyorum" diye konuştu.

'ÇOCUKLARIMIZIN EĞİTİMİ İÇİN YARDIM İSTİYORUZ'

1 yıl önce Suriye’nin Halep kentinden göç ederek İstanbul’a geldiklerini belirten 35 yaşındaki baba Abdülrezzak Cuma, evin geçimini atık kağıt toplayarak sağladığını belirtti . Abdülrezzak Cuma, "Durumumuz ortada ancak bizler şikayet etmiyoruz. Sabırla çalışmaya devam ediyoruz. Yardım etmek isteyenler hayırseverleri duyuyoruz. Bizim yardım beklentimiz sadece ve sadece çocuklarımızın eğitimi için olur" dedi.

Taylan ERGÜN/İSTANBUL, (DHA)


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.