Türkiye rüşvet endeksinde 19. sırada

Türkiye rüşvet endeksinde 19. sırada

Uluslararası Şeffaflık Örgütü, gelişmiş ve gelişmekte olan 28 ülkede 3 bin 16 şirketin yöneticisiyle yaptığı araştırmaya dayanarak hazırladığı "2011 Rüşvet Ödeyenler Endeksi"ni (TI) açıkladı

02 Kasım 2011, Çarşamba 16:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Uluslararası Şeffaflık Örgütü, gelişmiş ve gelişmekte olan 28 ülkede 3 bin 16 şirketin yöneticisiyle yaptığı araştırmaya dayanarak hazırladığı "2011 Rüşvet Ödeyenler Endeksi"ni (TI) açıkladı.

Endekse göre, Hollandalı ve İsviçreli şirketler en az rüşvetçiler kategorisinde yer alırken, 19 sektörde faaliyet gösteren şirketlerin tabi tutulduğu araştırmaya göre, kamu sektöründeki işleri ve inşaat sözleşmelerini kazanmak için rüşvet vermenin çok yaygın olarak kullanıldığına işaret edildi.

>> İŞLER RÜŞVETSİZ YÜRÜMÜYOR

TI Başkanı Huguette Labelle, konuyla ilgili açıklamasında, rüşvetin birçok şirket için sıradan bir vaka olmaya devam ettiğini belirterek, "G-20 ülkelerinin, Fransa’nın Cannes kentinde bu hafta düzenleyeceği zirvede, yurt dışında rüşvet vermeyi acil bir sorun olarak çözmeye çalışması gerektiğini" ifade etti.

Labelle, "G-20 ülkelerinde yeni yasaların, sürdürülebilir toparlanma ve büyümede istikrar koşulları yaratmada adil ve daha açık küresel ekonomi oluşturma fırsatı sunacağını" kaydetti.

Endekse göre, Hollanda ve İsviçre şirketleri en az rüşvet ödeyen şirketler olurken, bu ülkeleri 3’üncü sırada Belçika, 4’üncü sırada Almanya ve Japonya, 6’ıncı sırada Avustralya ve Kanada izliyor.

Singapur ve İngiltere 8’inci sırada, ABD 10’uncu sırada, Fransa ve İspanya 11’inci sırada, Güney Kore 13’üncü sırada, Brezilya 14’üncü sırada yer alırken, Hong Kong, İtalya, Malezya ve Güney Afrika 15’inciliği paylaşıyor.

Endekste, Tayvan, Hindistan ve Türkiye 19’uncu sırada, Suudi Arabistan 22’inci sırada, Arjantin ve BAE 23’üncü sırada, Endonezya 25’inci sırada, Meksika 26’ıncı sırada bulunurken, Çin 27’inci ve Rusya 28’inci sırada yer alıyor.

"2011 Rüşvet Ödeyenler Endeksi"ne göre, Rus ve Çin şirketleri ise yurt dışında iş yaparken "büyük olasılıkla en rüşvetçi" şirketler grubunda yer aldı.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER THY duyurdu: Devam ediyor