Türkiye'nin 5. yüz naklinde sevindiren gelişme

Türkiye'nin beşinci yüz nakli yapılan Recep Sert, yüzü çarşafla kapatılmış şekilde yoğun bakımdan çıkarılarak normal servise alındı. Sakalları çıkan Sert'in daha rahat konuşabilmesi için yeni bir operasyon yapılacak

A A
Türkiye'nin 5. yüz naklinde sevindiren gelişme

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen yüz naklinin ardından 10 gündür yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Recep Sert, 11’inci günde servise alındı.

Sert’in sağlık durumuyla ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Ömer Özkan, hastanın uzun süre yoğun bakımda kalmasının bakım ve konforu açısından gerektiğini belirtti.

Bugün saat 09.00 itibariyle hastanın servise çıkarıldığını söyleyen Prof. Dr. Ömer Özkan, "Şu anda bizleri rahatlıkla görebiliyor. İl dışından yakınları geldi ve gördüler.

Hastanın cerrahi dönem saydığımız ilk 10 gününü dün bitirdik. Sıra ikinci aşama olan ilk 1 aylık dönemde, komplikasyonların yaşanmaması için çalışıyoruz.

AĞZINDAN BURNUNDAN NEFES ALABİLECEK

Sert'in boğazdan nefes alma sıkıntısı olduğunu belirten Özkan, bu konuyla ilgili de yeni bir ameliyat yapmak istediklerini kaydetti.

Önceki diliyle yeni nakledilen çene arasında bağlantı kuracaklarını belirten Özkan, "Bunun için önceki diliyle nakledilen çeneyle bağlantının kurulması planlanıyordu. Bunu yapmak için 2 ay sonra planlıyorduk ama daha erken bir zamanda yapma kararı aldık. Biraz daha toparlandıktan ve dille ilgili operasyonu da yaptıktan sonra 10-15 içerisinde yüzünü göstereceğiz.

Konuşurken önceden boğazını kapatarak konuşuyordu. Planlamamız başarılı olursa onu da kapatarak normal yollardan rahat bir şekilde nefes almasını, yiyip içmesini planlıyoruz. Eskiden dilin kısmen arkası yoktu ve geri kaçıyordu o kısmı rahatlatıp dokularla bu sorunu ortadan kaldırmak istiyoruz. Yeni çeneye bağlanması bir süre gerektirecekti ama inşallah yakın zamanda yaparız. Umuyorum ki taburcu olduğunda ağzından burnunda nefes alacak, yemek yiyecek." diye konuştu.

UZAYAN SAKALLARI HAFTAYA KESİLECEK

Özkan, Sert’in yüzünde diğer yüz nakillerine göre daha çok ödem olduğunu belirtti. Sert’in sakallarının uzadığını ifade eden Özkan, "Haftaya tıraşını yaparız. Ödemleri biraz azalınca 15 gün içerisinde yüzünü de göstereceğiz. Şuan her türlü soruyu soruyor ve cevaplarını alıyor. Bize başını sallayatarak ya da boğazını kapatarak kısmen cevap verebiliyor" diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Ünal da Recep Sert’in sağlık durumunun iyi olduğunu, bu durumun kendilerini mutlu ettiğini kaydetti. Ünal, Türkiye’de yapılan 5 yüz nakliden 3’ünün Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde yapıldığını, bu durumun kendilerini gururlandırdığını dile getirdi.

Tatil için geldiği Muğla’da beyin ölümü gerçekleşen Polonyalı turist Andrzej Kucza’nın yüzü ve çenesi, 18 Temmuz’da Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde Recep Sert’e nakledilmişti.

YOĞUN BAKIMDAN YÜZÜ KAPATILARAK ÇIKARILDI

Türkiye ’nin beşinci yüz nakli yapılan Recep Sert’in yoğun bakımdan çıkarılma görüntüleri basın mensuplarıyla paylaşıldı. Kameraya el sallayan ve ‘tamam’ işareti yapan Sert’in yüzünün mozaiklenmesi dikkat çekti.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde 18 Temmuz’da tam yüz ile birlikte alt ve üst çene nakli yapılan Recep Sert (27) yoğun bakımdan çıkarılarak normal servise alındı. Recep Sert’in nakil işlemi sırasında üniversitesi basın bürosu tarafından çekilen görüntülerde basın mensuplarıyla paylaşıldı.

AA

2

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Vücudunuzu toksinlerden onlarla arındırın!