Ünal Aysal: Galatasaray teklif beklememeli, başvuru yapmalı

Galatasaray'ın eski başkanı Ünal Aysal, Galatasaray'ın Avrupa Süper Ligi'ne katılması gerektiğini ve bunun için davet beklemek yerine harekete geçerek başvurulması gerektiğini söyledi.

20 Nisan 2021, Salı 10:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Galatasaray'ın eski başkanı Ünal Aysal, 2012 yılında Avrupa'daki büyük kulüplerin yeri alacağı 20 takımlı bir lig hayali kurduğunu açıklamıştı. Aysal'ın bu hayali 2021 yılında hayat geçirildi. Aysal, bu planını açıkladıktan kısa süre sonra Galatasaray başkanı olmuş ve hayalindeki organizasyonda Galatasaray'ın da yer almasını düşlediğini belirtmişti.

Hayata geçen Avrupa Süper Ligi'yle ilgili fikirlerini paylaşan Aysal, Akşam gazetesine konuştu:

Teklif beklenmemeli, müracaat edilmeli. Yalnız Türkiye'nin tek 4 yıldızlı futbol markası olan Galatasaray için değil, Türkiye'nin tanıtımı ve prestiji için de bu çok önemli olacaktır.

Maalesef bu dönemde kulübün gücü ve prestiji 2013'teki seviyede olmaması dolayısıyla buna tek başına yeterli olmayacağından Gençlik ve Spor Bakanlığının bu konuya direkt desteği gerekir.

Aysal 27 Nisan 2012'de yayınlanan röportajında "Benim bir rüyam var. Hayalim diyeyim. ABD'deki NBA gibi Avrupa'da 20-24 futbol takımıyla bir lig ve bu ligin içinde başkanı olduğum Galatasaray'ı düşlüyorum. Ayrıca diğer Türk takımları da olabilir elbette... Galatasaray, zaten önde gelen bilgisayar oyunlarında Avrupa'nın en büyük takımlarıyla birlikte yer alıyor; kendimizi bu kulvarda görüyoruz. Ama UEFA haklı olarak Şampiyonlar Ligi gibi bir gelir kaynağına zarar vermek istemiyor. Onların da içinde olduğu bir sistem oluşturulabilir" demişti.

Ekim 2013'te Londra'da düzenlenen ‘Futbolun Liderleri Konferansı'na davet edilen Ünal Aysal, daha sonra Avrupa Kulüpler Birliği Başkanı olacak olan Juventus'un sahibi Andrea Agnelli ile birlikte bu fikrini detaylandırmıştı. O dönem çıkan haberlerde Aysal ile Agnelli'nin konferansta 20 takımlı yeni bir ligden bahsettiği yazılmıştı. Projede 20 takımlı kapalı bir lig, düşme yok, gelirler paydaşlar arasında bölünecek gibi maddeler bulunuyordu. Tıpkı bugün kurulan ligde olduğu gibi...

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER UEFA, 12 kulübe 50 milyar euro'luk dava açmaya hazırlanıyor