Üreticiler yumurtaya kota istiyor

Üreticiler yumurtaya kota istiyor

Yumurta üreticileri, talebin üzerinde üretim yapılması nedeniyle gerileyen yumurta fiyatlarının yeniden yükselmesi için üretime kota getirilmesini istiyor

31 Mayıs 2017, Çarşamba 13:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı Hasan Konya, yumurta fiyatlarındaki düşüş nedeniyle üreticilerin son günlerde ciddi sıkıntılar yaşadığını söyledi.


"ÜRETİCİ ZOR DURUMDA"


İhtiyacın üzerinde gerçekleşen üretimden dolayı fiyatların maliyetin altına gerilediğini anlatan Hasan Konya, "Üretici zor durumda. Üretici yok olursa ithal yumurtanın sofralarda yerini alabileceğini söyleyebilirim." diye konuştu.

Konya, yumurta fiyatlarının adet bazında 13-14 kuruşa kadar düştüğünü belirterek, şöyle devam etti:

"Yumurtada üretim fazlalığı, rekabetin hızlı olmasına bağlı olarak fiyatları maliyetin de aşağısına düşürdü. Yurt dışına 2 ay öncesine kadar yumurtanın baksını (360 adet) 20-25 dolara satarken bugün rakam 13-14 dolara kadar düştü. O zamanlarda yem ve girdi fiyatlarımız da makuldü. Bugün en büyük yem kalemi mısırı temin etmekte de sıkıntı yaşıyoruz. Bu nedenlerle sektörde çok sayıda firma iflasın eşiğine geldi. Öngörüm, önümüzdeki 2 ay için de durum ne yazık ki böyle. Sektör yaklaşık 3 aydır bu sıkıntıyı çekiyor. Acilen üretim planlaması yapılmalı. Diğer sektörlerde olduğu gibi gerekirse yumurtada da kota uygulanmalı."
 

ORGANİK YUMURTAYA DENETİM TALEBİ 


Konya, piyasada organik yumurta adı altında satılan ürünlere değinirken de şunları kaydetti:

"Bakanlık, ziraat odaları, belediyeler ve meslek birliklerinin vatandaşlara dağıttığı 'salma tavuk' yumurtasının da arzı etkili oldu. Üreticinin markalı, işletme numaralı yumurtası 14 kuruşa zor satılıyorken 'gezen, yürüyen, organik yumurta' 1 liradan satılıyor. Bunların işletmesi, markası, üretim tarihi ve denetimi yok. Kafes sisteminde üretilen yumurta ilgi görmezken bu tür ürünlere rağbet fazla. Böyle satılan ürünlerin de takip edilmesi gerekiyor."

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Karaismailoğlu'ndan hızlı tren açıklaması: İstanbul-Edirne 1 saat 20 dakikaya düşecek