Uzmanlar açıkladı: Çocuk felci 20 yıldır görülmüyor

Osmaniye İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, Türkiye’de 26 Kasım 1998 tarihinden sonra çocuk felci (poliomiyelit) vakasının görülmediğini açıkladı

26 Nisan 2018, Perşembe 12:10
A A
Çok önemli bir çocukluk çağı bulaşıcı hastalığı olan çocuk felci hastalığına karşı dünya genelinde yaygın aşılama çalışmaları yapıldığına dikkat çeken Dr. Hasan Öznavruz, hastalık yok edilme aşamasına getirildiğini belirterek, "Dünyada, 1988 yılında 350 bin olan vaka sayısı, 2017 yılı sonu itibariyle 37 vakaya gerilemiştir" dedi.

Aşı haftası nedeniyle konuşan Dr. Hasan Öznavruz, insanları hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere aşı uygulandığını ifade etti.


'SADECE ÇOCUKLAR DEĞİL YETİŞKİNLER DE AŞILANMALI'


Bütün çocukların  doğar doğmaz takvime uygun bir şekilde aşılanmaya başlanması gerektiğini söyleyen Dr. Hasan Öznavruz, "Aşılar sadece çocuklar için değil. Birçok erişkin aşıyla kolaylıkla önlenebilen hastalıklar nedeniyle sakat kalıyor ya da ölüyor. Bu nedenle her genç, yetişkin ve yaşlı kimse bağışıklamadan yararlanmalı. Bu nedenle sadece çocuklar değil bağışık olmayan tüm yetişkinler yaşlarına uygun olarak tetanoz, difteri, grip, pnömokok hastalıklarına karşı aşılanmalı" dedi.

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) 
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.