VAR hakemlerine gözlemci denetimi geliyor

UEFA, VAR sistemini geliştirmeye devam ediyor. Artık VAR ve AVAR başındaki hakemler de tıpkı saha içerisindeki hakemler gibi gözlemci denetimine tabi tutulacak.

13 Şubat 2020, Perşembe 13:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

UEFA Hakem Kurulu Asbaşkanı Hugh Dallas, Video Asistan Hakem (VAR) olarak görevlendirilen hakemlerin de artık gözlemciler tarafından değerlendirileceğini resmen açıkladı.

Milliyet'ten Onur Dinçer'in haberine göre hakem gözlemcileri artık sadece saha içindeki hakemleri değil, bilgisayar başındaki hakemleri de değerlendirecek.

VAR sisteminin güvenilirliği ve denetlenebilirliği konusunda hem kulüplerin hem de taraftarların içindeki şüpheyi gidermek isteyen UEFA, en yakın zamanda bu uygulamayı başlatacak.

UEFA Hakem Kurulu Asbaşkanı Hugh Dallas, "Günümüzde artık gözlemcinin Video Yardımcı Hakemi (VAR) ve VAR yardımcı hakemini de değerlendirmeye alması gerekiyor. VAR protokolünün doğru uygulanıp uygulanmadığı kontrol edilmeli. Dolayısıyla gözlemcinin değerlendirme listesine, iki hakem daha eklendi" dedi.

UEFA bünyesinde şu anda 47 kadın, 183 erkek olmak üzere 230 hakem gözlemcisi bulunuyor.

UEFA hakem gözlemcileri, izledikleri maçtan sonra maçın hakemleriyle yaptıkları kısa görüşmenin ardından 48 saat içerisinde raporlarını UEFA’ya gönderiyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Caner Erkin ve Gökhan Gönül indirime gidiyor