Vize sorunu masaya yatırıldı

Vize sorunu masaya yatırıldı

26 Nisan 2010, Pazartesi 05:00
A A
Vize sorunu masaya yatırıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteğiyle İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) ve European Citizen Action Service (ECAS) işbirliğiyle geliştirilen ‘Vize Şikayet Hattı’ projesiyle, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine girişte Türk vatandaşlarının karşılaştığı sorunlar raporlandı.

Raporda, şikayetlerin turistik ve ticari vizelerde yoğunlaştığı, şikayete konu olan vize başvurularının çoğunlukla reddedildiği kaydedildi.

ALMANYA İLK SIRADA

Hazırlanan rapor, AB’de ve Türkiye’de sorumlu birimlere iletilecek. Rapora göre şikayetlerin geldiği AB ülkeleri arasında Almanya 293 başvuruyla en üst sırada yer alıyor.

Almanya’yı Fransa 82, Belçika 48 ve Hollanda 39 şikayetle takip ediyor. Raporda, vize verilmeme gerekçesi olarak “‘Yaşın genç’, ‘Türkiye’de dil okulu var’, ‘Evliliğiniz sahte’” gibi gerekçelerin belirtildiği ifade ediliyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.