Alışveriş - Moda Uzmanından önemli uyarı: Bu internet sitelerinden sakın alışveriş yapmayın!

Uzmanından önemli uyarı: Bu internet sitelerinden sakın alışveriş yapmayın!

Paylaş
Uzmanından önemli uyarı: Bu internet sitelerinden sakın alışveriş yapmayın!

İnternet alışverişi artık hayatımızın olmazsa olmazlarından biri haline geldi. Marketten kozmetiğe, hijyen ürünlerinden elektronik eşyaya aklımıza ne gelirse artık hepsi bir tık ötede... Ancak güvenli alışveriş yapamadığımızda maalesef hayatımız bir tıkla kararabiliyor.

Serpil Dokurel / Posta.com.tr | Uzmanlar, internetten alışveriş yapmak isteyen kişilerin büyük bölümünün internetten kredi kartı ile alışveriş yapmanın güvensiz olduğunu düşündüklerini belirtiyor. Tüketicilerin internetten alışverişin güvensiz olduğunu düşünmesindeki nedenlerin arasında ise kredi kart bilgilerinin çalınması, kopyalanması, çoğaltılması gibi nedenler yer alıyor. Bunun yanı sıra, internetten kredi kartı ile alışveriş yapıp kredi kart bilgilerinin çalınması ve benzeri durumlarla karşı karşıya kalan mağdur sayısı da oldukça fazla. Bu olumsuz tecrübeyi edinen tüketiciler de internetten alışveriş yapmanın güvensiz olduğuna dair diğer tüketicilere karşı örnek oluşturuyor.

Haberin Devamı

 “GÜVENLİ ALIŞVERİŞ” İLE KREDİ KARTI BİLGİLERİNİN ÇALINMASI ENGELLENEBİLİR

Uzmanlar şöyle diyor; “İşin aslına bakıldığı zaman internetten kredi kartı ile alışveriş yapmak ile fiziksel bir şekilde AVM’lerden veya mağazalardan alışveriş yapmak arasında önemli ölçüde bir fark bulunmuyor çünkü internetten satış yapan gerek kurumsal, gerekse yerel markalar hem tüketicilerin güvenli alışveriş yapabilmesi hem de itibarlarını koruyarak hukuki bir olay ile karşı karşıya kalmamak için her geçen gün güvenlik önlemlerini artırıyor.” diyor.

Tüketicilerin güvenli alışveriş yapabilmesi için dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri de güvenli alışveriş ya da bilinen diğer adıyla 3D Secure oluyor. Bu sistem sayesinde müşterilerin cep telefonuna bir kod gönderilmekte ve böylece kart sahibinin haberi olmadan kredi kartı kullanımı engellenebiliyor.

Haberin Devamı

Uzmanlar tarafından tüketicilerin kendi güvenliklerini sağlamak için de alabileceği bazı önlem ve seçenekler olduğunu belirtiyor; “Bu önlem ve seçenekler arasında; internet çerezleri ve bilgisayar programlarının uyarı vermiş oldukları e-ticaret sitelerinden uzak durmak, sanal pos kullanmak, 3D Secure Sistemi kullanmak ve son olarak SSL Sertifikalarını kontrol etmek olacaktır. Bu sistemler güvenilir internet ve e-ticaret sayfalarında bulunan ve internetten kredi kartı ile alışveriş yapmanın güvenliğini artıran unsurlardır.”

KARTINIZIN GÜVELİĞİNİ TEHLİKEYE ATACAK DURUMLARA DİKKAT!

İnternet üzerinde güvenli bir şekilde alışveriş yapmak isteyen kişilerin; kredi kartlarını kullanırken sanal kart kullanımına dikkat etmeleri, e-ticaret sayfaları ve yöntemi ile alakalı araştırma yapmaları ve son olarak kredi kartı ile ödemelerini kendi bilgisayarları veya cep telefonları üzerinden yapması tavsiye ediliyor. Böylece kişiler veya kurumlar e-ticaret firmaları üzerinden güvenilir bir şekilde alışveriş yapabiliyorlar. Aksi durumda tüketicilerin kredi kart bilgileri kopyalanabiliyor veya çalınabiliyor. Hal böyle olunca internet dolandırıcı ve hırsızları kartınızı kullanarak yüklü miktarlarda harcama yaparak mağdur olmanıza sebebiyet verebiliyor.

Haberin Devamı

Bunun önüne geçebilmek için bu tavsiyelere önemle dikkat edilmesi, kartınızın güveliğini tehlikeye atacak her e-ticaret sitesi ile bilgisayar veya cep telefonu ve sanal ortamda kart bilgilerinin paylaşılmaması hususuna dikkat edilmesi önem taşıyor.

BİR SİTENİN GÜVENLİ OLUP OLDUĞUNU NASIL ANLAYABİLİRSİNİZ?

  • Alışveriş yapmak istediğiniz internet sitesinin adresinde kilit işareti varsa ve https// yazıyorsa bu site SSL sertifikasına sahip demektir. Kilit işaretinin üstüne tıkladığınız zaman son kullanma tarihini görüp sertifikanın geçerlilik süresine bakabilirsiniz.
  • Ayrıca alışveriş sitelerinde, ödeme sayfasında da mutlaka “https” etiketi ve kilit işareti bulunmalıdır. Ödeme sırasında buna da dikkat edin.
  • Alışveriş yaparken kredi kartıyla ödeme sırasında kart bilgilerinzin çalınmaması için 3D Secure olup olmadığına dikkat edin. (Bankanızdan anlık olarak telefonunuza gelen şifre ile alışverişe onay verilen sistem) Eğer 3D ödeme sistemi yoksa, burası kredi kartınız için güvenli bir alışveriş ortamı sunmuyor demektir. Çünkü 3D Secure, müşterilerin kredi kartları veya banka kartları ile alışveriş yaptıkları zaman banka ve iş yerleri arasındaki ortak güvenlik sistemidir. 

UYGULAMA ÜZERİNDEN ALIŞVERİŞ YAPACAKSANIZ...

  • Alışverişi telefonunuzdan ve uygulama üzerinden yapacaksanız, alışveriş sitesinin uygulamaısnı iOS tabanlı telefonlar için App Store, Android tabanlı telefonlar için Google PlayStore'dan indirin.
  • App Store veya PlayStore üzerinden indirmeden önce uygulama sağlayıcısıyla (provider), hali hazırdaki web sitesinin yasal hak sahibinin aynı olmasına dikkat edin. PlayStore'da buna daha fazla dikkat edin. Eğer indirdiğiniz uygulamada, uygulama sağlayıcı farklı, e-ticaret sitesinin sahibi farklıysa, uygulama, bilinen bir e-ticaret sitesini taklit ediyor demektir.
  • Buna göre, uygulama sağlayıcı örneğin Site Sahibi A.Ş ise, web sitesinde de aynı şirket adının yer alması gerekir. Eğer emin değilseniz, doğru uygulamanın indirme adresi e-ticaret sistesini web sitesinde yer alıyordur. Uygulamayı web sitesi üzerinden tıklayarak indirin. (Sadece e-ticaret sitesinin güvenli web sitesi üzerinden) 
  • Ayrıca kredi kartı bilgilerinizi girmeden önce VPN benzeri bir bağlantının açık olup olmadığını kontrol edin. Açıksa kapatın.
SIRADAKİ HABER