Aşk - İlişkiler Boşluk hissini hafife almayın! İlişkilerin sonunu getirebilir

Boşluk hissini hafife almayın! İlişkilerin sonunu getirebilir

Paylaş
Boşluk hissini hafife almayın! İlişkilerin sonunu getirebilir

Boşluk hissi, boşluk duygusu, hissizlik ve tatmin veya doyum eksikliği ile karakterize edilen karmaşık ve genellikle üzücü bir duygusal durumdur. Çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir ve farklı yaşam deneyimleri veya koşullar tarafından tetiklenebilir. Klinik Psikolog Selin Erekli, boşluk hissi hakkında posta.com.tr'ye konuştu.

Boşluk genellikle kişinin hayatındaki anlamsızlık duygusuna eşlik eder. Hiçbir amaç veya yön yokmuş gibi hissettirebilir ve kişiyi başıboş bırakır. Boşluk, kişinin duygularından kopmuş hissedebileceği veya zevk ya da neşe yaşayamayacağı duygusal uyuşukluğa yol açabilir. Başkalarından kopukluk ve anlamlı bağlantılar veya ilişkiler kurmada zorluk varmış gibi yalnız bir his olabilir.

Haberin Devamı

BOŞLUK DUYGUSU DEPRESYONLA BAĞLANTILI

Bazı insanlar huzursuzluk yaşayabilir veya boşluğu doldurmak için sürekli bir şeyler arayabilir, bu da dürtüsel davranışlara veya bağımlılığa yol açabilir. Boşluk, hayatın anlamı, ölümlülük ve varoluşun doğası hakkında varoluşsal sorularla ilişkilendirilebilir.

Boşluk duyguları genellikle depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sağlık durumlarıyla bağlantılıdır. Bu durumların bir belirtisi olabilir veya onları daha da kötüleştirebilir. Boşluk yaşayan kişiler, hissettikleri duygusal boşluğu başkalarının doldurmasını bekleyebileceklerinden ilişkilerinde zorlanabilirler.

Bazı kişiler boşluğu maddi varlıklar, statü veya başarılarla doldurmaya çalışır ancak bunların kalıcı bir tatmin sağlamadığını fark ederler. Boşluk hissinin öznel olduğunu ve nedenleri ile tezahürlerinin kişiden kişiye değişebileceğini unutmamak önemlidir. Belirli bir yaşam olayına verilen geçici bir tepki ya da daha kronik ve yaygın bir duygusal durum olabilir.

Haberin Devamı