Yaşayan Ölülerin Gecesi filminin yönetmeni Romero hayatını kaybetti

Yaşayan Ölülerin Gecesi filminin yönetmeni Romero hayatını kaybetti

60 ve 70'li yıllarda Yaşayan Ölülerin Gecesi gibi birçok kült korku filmine imza atan ABD'li yönetmen George A. Romero, 77 yaşında hayatını kaybetti

17 Temmuz 2017, Pazartesi 08:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Menajeri Chris Roe, George A. Romero'nun akciğer kanserine karşı "kısa ama sert" bir mücadele verdiğini söyledi. Romero, "zombi" dizi ve filmleri olarak bilinen türü başlatan kişi olarak tanınıyor.

1968'de zombi film serisinin bir parçası olan Yaşayan Ölülerin Gecesi'ni yönetti. Aynı zamanda filmin senaryo yazarlarından biriydi.
O dönemde film, aşırı korkunç olduğu gerekçesiyle eleştirildi. Ancak korku ve  filmlerine onlarca yıl ilham veren kült klasik filmlerden olmayı da başardı.
 

ZOMBİLERİN ADI GEÇMİYORDU


Film için "zombi" tanımı kullanılmasa da, yeniden canlanan yamyamvari cesetlerin anlatıldığı ilk filmdi. Daha önceki filmlerde zombiler, vudu büyüsü yapılmış yaşayan insanlar olarak tasvir ediliyordu. Sadece 114 bin dolarlık bütçesine rağmen film, 30 milyon dolar hasılat elde etti.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre Romero, 1971'de romantik komedi filmi There's Always Vanilla'yı, 1978'de vampir filmi Martin'i ve 1982'de Stephen King'in romanından uyarlanan Creepshow'u (Korku Şovu) yönetti.
 

40 MİLYON DOLARLIK HASILAT
1978'de beyazperdede gösterilen Ölülerin Şafağı filmi ise, 40 milyon dolardan fazla hasılat elde ederek yönetmenin gişelerdeki en büyük başarısı oldu.

Gerilim ve korku romanlarıyla ünlü yazar Stephen King, Twitter'dan paylaştığı mesajında "En beğendiğim ortağım ve eski iyi dostum George Romero'nun öldüğünü öğrenmekten üzüntü duyuyorum. George, senin gibisi bir daha gelmeyecek" dedi.

Menajeri de Romero'nun eşi ve kızı yanı başındayken, huzurlu bir şekilde hayata gözlerini yumduğunu söyledi.

;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 27'ler kulübü: 27 yaşında ölen 6 ünlü