Yatta yabancı bayrak 'utancı' sona eriyor

Haziranda yatlardan alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni kaldıran hükümet, şimdi de yüzde 18 olan KDV'yi yüzde 1'e, yüzde 6.7 olan ÖTV'yi sıfıra indirdi. 30 Kasım'a kadar Türk limanlarına kayıt yaptıran ve Türk şirketlerine geçen teknelerden vergi alınmayacak.

24 Ağustos 2009, Pazartesi 16:25
A A
Yatta yabancı bayrak 'utancı' sona eriyor

Yabancı bayrak çekiyorlar

Türkiye’de yat vergisi yüksek. Bunu ödemek istemeyen yat sahipleri teknelerini başka ülkelere kaydederek vergiden kurtuluyor. Hükümet haziranda bir yasa çıkararak, yatlardan alınan Motorlu Taşıt Vergisi’ni kaldırmış, yerine vize harcı getirmişti. 5 yıllık da alınabilecek olan vize harcı 5-9 metre yat için 200 lira, 12-20 metre yat için 800 lira, 20-30 metre yat için 1600 lira, 30 metreden büyükler için de 3200 lira olarak belirlenmişti.

ÖTV ve KDV düşürüldü

Ancak Türk teknelerinin ‘yabancı bayrak’ utancının bitmesi için bir adım daha atılması gerekiyordu. Bunun için yatlarda yüzde 18 olan Katma Değer Vergisi’nin (KDV) yüzde 1’e, yüzde 8 olan Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) sıfıra çekilmesi isteniyordu. Başbakan geçen çarşamba Doğuş Grubu’nun Didim’deki yat limanının açılış töreninde söz konusu vergilerin indirileceğinin mesajını vermişti. Bu karar 30 Kasım 2009 tarihine kadar geçerli olmak üzere alındı.

Süre 30 Kasım’a kadar

Yabancı bayrak takan yat sahiplerinin Türk bayrağına yönelmeleri için 30 Kasım’a kadar yüzde 8 olan ÖTV sıfırlandı, yüzde 18’lik KDV yüzde 1’e indi. Bu tarihe kadar Türkiye’deki limanlara kayıt yaptıran yat sahipleri ÖTV ödemeyecek, sadece yüzde 1 KDV ödeyecek. Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, “Yabancı bayrak takma nedenini vergilerin yüksekliğine bağlayan denizcilerin ne kadar samimi olduğunu bundan sonra göreceğiz” dedi.

İthal olanlar kaydedilecek

Resmi Gazete’de yürürlüğe giren bir diğer düzenleme ise yurtdışında kurulu Türk vatandaşlarına ait şirkete kayıtlı gemi, deniz ve su araçlarının bağlama kütüğüne kaydedilmesi amacıyla ithalinin sağlanmasını öngörüyor. Bu kapsamda ithal edilen tekneler vergiden muaf olacağı için 1 yıl süre ile yurtiçinde satılamayacak. Talep sahibi, ithal edeceği teknenin 1 yıl içerisinde satışı ve devrini yapmayacağına dair taahhütname verecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.