A. Yavuz Kocaömer Darısı başımıza
HABERİ PAYLAŞ

Darısı başımıza

Zack Gottsagen, ilk down sendromlu sunucu olarak 92. Oscar Ödülleri’nde tarihe geçti. Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 1929’dan bu yana verilen ve bu yıl 92. kez sahiplerini bulan, Hollywood’da yılın en büyük gecesi olarak adlandırılan Oscar Ödülleri’nde bu yıl ilk defa down sendromlu bir aktör sunum için sahnede yer aldı.

Sunucu olarak sahnede

‘The Peanut Butter Falcon’ın yıldızı Zack Gottsagen, ilk down sendromlu sunucu olarak 92. Oscar Ödülleri’nde tarihe geçti. Gottsagen, Kaliforniya’nın Los Angeles şehrindeki Dolby Theatre’da, rol arkadaşı Shia LaBeouf’la birlikte Oscar’ın canlı aksiyon kısa film kategorisini sunmak için sahneye çıktı. Gottsagen, LaBeouf sözü tamamlamadan önce “Ve Oscar’ı kazanan...” deme onuruna sahip oldu.

Darısı başımıza

Filmden Oscar sahnesine

‘The Peanut Butter Falcon’da profesyonel güreşçi olmayı hayal eden genç Zak’i canlandıran 35 yaşındaki oyuncuya ilk Oscar Töreni’nde kırmızı halıda da LaBeouf eşlik etti. Gottsagen, geçen yıl gösterimi yapılan ‘Peanut Butter Falcon’da rol alan diğer aktör Shia LaBeouf ile birlikte sahnedeydi.

Zack Gottsagen, filmde profesyonel bir güreşçi olma hayalini sürdürmek için yaşadığı bakım evinden kaçan down sendromlu bir adamı oynuyor. LaBeouf de kaçak olarak filmde rol alıyor ve Gottsagen’in canlandırdığı Zak ile seyahat ediyor. Gottsagen ve LaBeouf, filmin dışında yakın arkadaş olduklarını söylediler.

Destek mesajı yağdı

‘The Peanut Buttur Falcon’ herhangi bir Oscar Ödülü adaylığı elde etmese de Zack Gottsagen, down sendromlu ilk sunucu olarak adını tarih yazdı. İkilinin sahnedeki anları sosyal medyada izleyicilerden destek ve övgü mesajları aldı. Bir kişi, “Shia LaBeouf’un ödül kartını okurken cesaretlendirmek ya da başka bir sebeple Zack Gottsagen’in kafasını öpmesi çok sevimliydi ve başka hiçbir fikri kabul etmeyeceğim” diye yazdı.

Başka biri de şunları söyledi: Oscar’da Zach Gottsagen’ı Shia LaBeouf’la beraber sahnede görmek hoşuma gitti. Down sendromlu güzel bir çocuğun ebeveyni olarak bu an çok etkileyici ve önemliydi.

Bizde de olmaz mı?

Engelli haklarını savunan Ruderman Aile Vakfı Başkanı Jay Ruderman, ödül sunumunun hem Oscar hem de bir bütün olarak eğlence endüstrisi adına ileriye doğru atılmış önemli bir adım olduğunu söyledi ve şunları ilave etti: “Neredeyse bir yüzyıldır, engellilik Hollywood’dan göze batan bir şekilde ayrıldı.

Bu bir dönüm noktası, engelli aktörlere Hollywood’a daha fazla dahil olmak için bir sıçrama tahtası görevi görmesi adına samimi bir umuttur.” Ülkemizde düzenlenen ödül törenlerinden birinde biz de bu kadar anlamlı bir hareketi görmek isteriz.

Bizler için de umut olur değil mi? Bildiğim kadarıyla yakında büyük bir ‘Altın Kelebek’ organizasyonu var. Biz üzerimize düşeni yapalım, yazalım ve bekleyelim. Ya olursa?

Yüreğinize sağlık Ahmet Nur Çebi

Beşiktaş Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’na geçtiğimiz günlerde HDI sigorta ana sponsor oldu. Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi imza töreninde şunları söyledi: “Türk sporunun her alanda geliştiği, altyapıya önem veren, olimpiyatlarda ve uluslararası müsabakalarda başarılara imza atan sporcularımızın olduğu bir gelecek için çalışıyoruz.

Kulübümüz 117 yıllık şanlı tarihinde sporun farklı alanlarında mücadele eden sporcularımıza sahip çıkmış ve markaların da desteğiyle sadece ülkemizde değil, uluslararası müsabakalarda da önemli başarılara imza atan sporcularımız bizleri gururlandırmıştır. Beşiktaş JK olarak, her spor dalında sporcu yetiştiren ve Türk sporunu ileriye taşıyan bir kulüp olacağız.

Bu misyon, tarihimiz ve değerlerimizin bize yüklediği önemli bir sorumluluktur.”

Aradaki farkı görürsünüz

Bu sözleri için Başkan Ahmet Nur Çebi’ye teşekkür ediyoruz. Ancak Sayın Çebi’nin bu sözlerini bültenlerde okuyunca aklıma ister istemez, kendisinden önceki başkanın bir televizyon programında yaptığı talihsiz açıklamalar geldi.

Siz, sevgili okurlara da hatırlatmak istedim. Tarih 20 Eylül 2017. TRT 2 Spor’da canlı yayın konuğu o günkü Beşiktaş Başkanı Fikret Orman. Sayın Orman, Beşiktaş’ın mücadele ettiği sporlar branşlarını sayarken şöyle konuştu: “Örneğin; Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımımız senede 2.5-3 milyon lira zarar ediyor. Gerçi eksik olmasın Sayın Rahmi Koç destek oluyor ama...

Biz bu spora sosyal sorumluluk projesi olarak bakıyoruz.” Bir Sayın Ahmet Nur Çebi’nin yaptığı açıklamaya bakın bir de diğerine. Aradaki farkı net olarak görebilirsiniz. İşte sportif anlayış, spor felsefesi ve vizyonları bakımından iki başkan arasındaki fark. Yüreğinize sağlık Sayın Çebi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder